Kadr z filmu "Powidoki" fot. Anna Włoch/AKSON Studio

"Powidoki" Wajdy nie powalczą o Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała shortlistę 9 filmów, które powalczą o przyszłoroczne nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - bez polskiego kandydata.
Edyta Liebert / 16.12.2016 15:32
Kadr z filmu "Powidoki" fot. Anna Włoch/AKSON Studio

A miało być tak pięknie. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni pokazał, że kino nowicjuszy i eksperymentalne filmy mają duże szanse na docenienie ze strony Akademii. Jednak zdaniem polskiej Komisji Oscarowej to "Powidoki" miały największe szanse na nominację. Akademia Filmowa nie wzięła jednak pod uwagę ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy - ogłosiła właśnie listę 9 filmów nieanglojęzycznych, które powalczą o Oscara. Nie ma tam "Powidoków".

Sukces Polki! "Lokatorki" docenione studenckim Oscarem

Po długiej i interesującej dyskusji, większością głosów, przy akceptacji odmiennego wyboru niektórych członków, Komisja Oscarowa wybrała film "Powidoki" Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara.

Tak brzmiał początek oświadczenia Komisji Oscarowej. "Powidoki", to, cytując reżysera, "film o wydarzeniach z przeszłości, który mówi, że ingerowanie w sztukę to nie jest zadanie dla władzy". To przestroga 90-letniego Wajdy przed tym, by władza nie mieszała się w sztukę.

Kadr z filmu "Powidoki", fot. Anna Włoch/ AKSON Studio

- Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane. - czytamy argumenty Komisji. Jednak zostaliśmy bez szans na powtórzenie sukcesu "Idy".

Ida z Oscarem: najlepszy film nieanglojęzyczny 2015

Oscary 2016 bez polskiego akcentu

O nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny walczyły filmy z 85 krajów. Na shortliście znalazły się: australijski film "Tanna" (reż. Bentley Dean i Martin Butler), kanadyjski "To tylko koniec świata" (reż. Xavier Dolan), duński "Land of Mine" (reż. Martin Zandvliet), niemiecki obraz "Toni Erdmann" (reż. Maren Ade), irański "Klient" (reż. Asghar Farhadi), norweski "Kongens Nei" (reż. Erik Poppe), rosyjski "Raj" (reż. Andrei Konchalovsky), szwedzki film "A Man Called Ove" (reż. Hannes Holm) oraz szwajcarski obraz "Nazywam się Cukinia" (reż. Claude Barras).

Niecenzuralna wypowiedź Bogusława Lindy o "Powidokach" wywołała burzę

Nominacje Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi 24 stycznia. 89. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego.