Nowości kinowe na jesienne wieczory

W tym tygodniu szykują się aż trzy europejskie premiery. Nie zabraknie też animowanej komedii i amerykańsko-indyjskiego dramatu. Na afisze wchodzą: ”Imiennik”, ”Ratatuj”, ”Piękność w opałach”, ”Postrzyżyny” i ”Pora umierać”.
/ 19.10.2007 15:17
W tym tygodniu szykują się aż trzy europejskie premiery. Nie zabraknie też animowanej komedii i amerykańsko-indyjskiego dramatu. Na afisze wchodzą: ”Imiennik”, ”Ratatuj”, ”Piękność w opałach”, ”Postrzyżyny” i ”Pora umierać”.
Kadr z filmu "Ratatuj"


”Imiennik” snuje się wokół losów Gogola (Kal Penn), syna Ashoke (Irfan Khan) i Achima (Tabu). Małżeństwo, zeswatane przez swoje rodziny, przeniosło się z Kalkuty do Nowego Jorku i wiedzie tam niełatwe życie. Dramat przybliża trudności, z jakimi zmagają się imigranci zmuszani do integrowania się z obcą kulturą przy jednoczesnym dążeniu do kultywowania rodzimych tradycji. Nie zabraknie w filmie wątków miłosnych.


Imiennik
Reż. Mira Nair. Indie, USA, 2007.


Młody Remy jest nieprzeciętnym szczurem - marzy o kucharskiej karierze i zamierza spełnić swoje pragnienia. Ponieważ mieszka w Paryżu, przesiaduje w kuchniach paryskich restauracji i usiłuje dać upust swojemu nieprzeciętnemu talentowi. Nie jest mu łatwo, bo przecież ludzie nie zwykli akceptować widoku szczura w restauracyjnej kuchni. ”Ratatuj” jest animowaną komedią wyprodukowaną przez Walt Disney Pictures.

Ratatuj
Reż. Brad Bird. USA, 2007.


Czeska ”Piękność w opałach” zapowiada się na słowiańską wersję ”Niemoralnej propozycji”. Jarda (Roman Luknar) zarabia na utrzymanie rodziny przerabiając kradzione auta. Pewnego razu zostaje przyłapany na oszustwie i trafia za kratki. W życiu jego żony, Marceli (Anna Geislerová), pojawia się zamożny Czech - Evzen (Josef Abrham). Chce on zaopiekować się Marcelą - zabiera ją wraz z jej dziećmi do Toskanii. Kobieta będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy podtatusiałym bogaczem i przystojnym łobuzerskim mężem.

Piękność w opałach
Reż. Jan Hrebejk. Czechy, 2006.


”Postrzyżyny”
to czechosłowacka produkcja z 1980 roku. Fabuła tej przewrotnej komedii obyczajowej toczy się w browarze w Nymburku. W centrum zainteresowania wszystkich mieszkańców miasteczka jest ponętna żona właściciela browaru. Mąż i jego pomocnik dochodzą do wniosku, że muszą poskromić piękną diablicę w imię społecznego porządku. Film oparty jest na opowiadaniu Hrabala pod tym samym tytułem.

Postrzyżyny
Reż. Jiri Menzel. Czechosłowacja, 1980.


Dorota Kędzierzawska w dramacie ”Pora umierać” stworzyła wizję świata, w którym wyczekane pragnienia przywodzą niespodziewaną samotność. Starsza kobieta, Aniela (Danuta Szaflarska znana jako Halina Tokarska z ”Zakazanych piosenek”), jest właścicielką willi. Od wojny czekała, aż wyprowadzi się od niej ostatni lokator. Kiedy wreszcie ma dom tylko dla siebie, okazuje się, że wszystko idzie nie po jej myśli. Co więcej - syn poza jej plecami chce sprzedać dom. Aniela nie chce się na to zgodzić i postanawia działać.

Pora umierać
Reż. Dorota Kędzierzawska. Polska 2007.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/18.11.2009 16:19
siemano poproszę o listę uworów na jesienną niepogoda jołjoł dacie mi plis nara