"Mentalista" już na DVD!

Serial nagrodzony prestiżową nagrodą People's Choice Award. Nowatorski dramat kryminalny. W roli głównej nominowany do Emmy i Złotego Globu Simon Baker, jeden ze 100 Najseksowniejszych Mężczyzn Telewizji 2009 roku.
/ 10.02.2011 10:19

Serial nagrodzony prestiżową nagrodą People's Choice Award. Nowatorski dramat kryminalny. W roli głównej nominowany do Emmy i Złotego Globu Simon Baker, jeden ze 100 Najseksowniejszych Mężczyzn Telewizji 2009 roku.

MENTALISTA: Osoba wykorzystująca przenikliwość umysłu, hipnozę i umiejętności sugestii. Mistrz manipulacji myślami i zachowaniem.

„Mentalista” to jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Cykl, którego pilotażowy odcinek obejrzało w dniu premiery ponad 15 milionów ludzi, został już doceniony przez widzów, którzy w 2009 roku przyznali mu prestiżową nagrodę People’s Choice Award. „Mentalista” debiutuje w Polsce na DVD w ofercie Galapagos Films.

Patrick Jane (Simon Baker) jest niezależnym konsultantem współpracującym z Kalifornijskim Biurem Śledczym mającym siedzibę w Sacramento. I choć nie jest stróżem prawa, wykorzystuje swoje umiejętności pomagając policji w najtrudniejszych i najbardziej zagadkowych sprawach.

Patrick Jane jest postacią szczególną. Niegdysiejszy oszust podający się za medium i cieszący się sławą celebryty, załamał się po tym jak jego żona i córeczka zostały zamordowane przez seryjnego mordercę nazwanego przez prasę „Czerwonym Johnem”. Dręczony wyrzutami sumienia i zrozpaczony Jane porzuca dawne życie i zaczyna pomagać oficerom Kalifornijskiego Biura Śledczego w ich codziennej pracy. Wierzy, że dzięki temu kiedyś schwyta Czerwonego Johna i będzie miał okazję zemścić się za śmierć rodziny.

Oficjalnie Patrick Jane zaprzecza jakoby miał jakiekolwiek nadnaturalne zdolności. Jest jednak człowiekiem bardzo inteligentnym oraz wyjątkowo utalentowanym hipnotyzerem i... kieszonkowcem, co w połączeniu z niezwykłym zmysłem obserwacji i umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów czyni z niego niezwykle trudnego przeciwnika. Jane nie waha się korzystać ze swoich umiejętności byle tylko zmusić przestępcę do przyznania się do winy i postawić go przed obliczem sprawiedliwości. W codziennej pracy wspierają go pracownicy Kalifornijskiego Biura Śledczego: Teresa Lisbon (Robin Tunney), Kimball Cho (Tim Kang), Wayne Rigsby (Owain Yeoman) oraz Grace Van Pelt (Amanda Righetti).

Twórcą serialu „Mentalista” jest Bruno Heller, jeden z najlepszych brytyjskich scenarzystów telewizyjnych będących również pomysłodawcą głośnego „Rzymu”, jednej z najdroższych produkcji telewizyjnych wszech czasów (na DVD w ofercie Galapagos Films). Inspiracji do stworzenia postaci Patricka Jane’a dostarczył mu Sir Arthur Conan Doyle, a dokładnie jego najsłynniejszy bohater literacki – słynny detektyw Sherlock Holmes. Jane – podobnie jak mieszkaniec kamienicy przy ul. Baker Street 221B – jest niezwykłym obserwatorem potrafiącym kojarzyć nawet najdrobniejsze fakty i na tej podstawie rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki kryminalne. Do sprawdzonego już wzorca detektywa idealnego, Bruno Heller dorzucił jeszcze nadnaturalne umiejętności oraz pragnienie zemsty za śmierć rodziny i tak narodził się jeden z najpopularniejszych bohaterów telewizyjnych ostatnich lat.

W rolę Patricka Jane’a na małym ekranie brawurowo wcielił się australijski aktor Simon Baker mający już na swoim koncie udane kreacje w tak głośnych produkcjach jak „Diabeł ubiera się u Prady”, „Ziemia żywych trupów” George’a A. Romero, czy „Przejażdżka z diabłem” reżyserii laureata Oscara® Anga Lee. Rola w „Mentaliście” przyniosła mu międzynarodową popularność, tytuł jednego z najseksowniejszych mężczyzn telewizji roku 2009 oraz nominacje do dwóch prestiżowych nagród: Złotego Globu i Emmy.

Obok Bakera w obsadzie serialu zaleźli się doświadczeni aktorzy: Robin Tunney – gwiazda popularnego „Skazanego na śmierć”, Tim Kang („John Rambo”), Owain Yeoman („Generation Kill” – na DVD w ofercie Galapagos Films) oraz Amanda Righetti („Piątek 13”, „OC. Życie na fali”).

Za reżyserię odcinków pierwszego sezonu „Mentalisty” odpowiedzialni są najlepsi twórcy telewizyjni, wśród których znalazły się takie sławy jak: zdobywca nagrody Emmy David Nutter („Terminator. Kroniki Sary Connor” – na DVD w ofercie Galapagos Films, „Supernatural”, „Ostry dyżur”), Chris Long – współtwórca uznanej „Trawki”, Lesli Linka Glatteer („Mad Men”, „Heroes”, „Miasteczko Twin Peaks”) oraz Norberto Barba („Prawo i porządek”).

Już na długo przed premierą „Mentalista” był jednym z najbardziej oczekiwanych przez widzów seriali. Nic więc dziwnego, że premiera jego odcinka pilotażowego, która w USA odbyła się 23 września 2008 roku przyciągnęła przez telewizory 15,6 mln widzów, a jej powtórkowa emisja trzy dni później kolejnych 7,8 mln. W Polsce „Mentalista” sezon 1-szy emitowany jest przez TVN.

WYDANIE DVD

Na płytach obok 23 odcinków pierwszego sezonu seriali znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:

  • wywiady z twórcami, reżyseriami i aktorami
  • wywiady z detektywami, mentalistami i policyjnymi psychologami na temat ich pracy i wyjątkowych umiejętności
  • jak kompletowano obsadę serialu
  • gagi z planu filmowego