"Lejdis"

Najbliższy Kobiecy Wieczór Filmowy już 31 stycznia! Drogie Panie, tym razem wspólnie obejrzymy "Lejdis".
/ 07.02.2008 15:04
Tam, gdzie kończy się TESTOSTERON, rozkwita imperium kobiet!

Krótko o filmie
Film "Lejdis" to zabawna opowieść o życiu czterech dziewczyn, które mają ogromne problemy ze zrozumieniem absurdalnego, ich zdaniem świata mężczyzn. Paradoksalnie tę żeńską odpowiedź na "Testosteron" napisał mężczyzna - Andrzej Saramonowicz ("Pół serio", "Ciało", "Testosteron",), któremu twórczo pomogły cztery kobiety. Damski punkt widzenia na świat w połączeniu z poczuciem humoru autora "Testosteronu", gwarantują widzom dwie godziny fantastycznej zabawy i wzruszeń.

Pierwszy moment, w którym poznajemy Lejdis to zabawa sylwestrowa, zorganizowana - co jest wieloletnim zwyczajem naszych bohaterek - w samym środku lata. Łucja, Korba, Monia i Gośka wypowiadają marzenia na nadchodzący nowy rok Lejdis. Już następne godziny pokażą, że życzenia te okażą się trudne, a wręcz niemożliwe do spełnienia. Dlaczego? To dość oczywiste: z powodu podłości mężczyzn.
Monia i Korba nakrywają Marka, chłopaka Łucji na zdradzie. Marek, by ubiec dziewczyny i nie dopuścić do skandalu, niespodziewanie prosi Łucję o rękę. Łucja szaleje ze szczęścia. W tej sytuacji przyjaciółki nie mają serca wyznać, że wiarołomny narzeczony nie nadaje się na męża. Zostają same z ciężarem tajemnicy.
Wkrótce okaże się, że wyskok Marka, to dopiero początek kłopotów wszystkich Lejdis. W ciągu jednego roku ich życie radykalnie się zmieni. Na szczęście zostanie im to, co najważniejsze: przyjaźń.

Główne role w filmie "Lejdis" - dwie mężatki, rozwódka i singielka - grają gwiazdy młodego pokolenia: Magdalena Różczka, Izabela Kuna, Edyta Olszówka, Anna Dereszowska. W role facetów, którym uda się nieźle namieszać w ich życiu wcielili się: Piotr Adamczyk, Robert Więckiewicz, Rafał Królikowski, Tomasz Kot, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski i Tomasz Karolak. W filmie zobaczymy także wielkie gwiazdy: Danutę Stenkę, Jana Englerta, Krzysztofa Globisza oraz sporo obiecujących aktorów m.in: Magdalenę Boczarską, Dominikę Kuźniak, Mateusza Janickiego, Hannę Konarowską, Antoniego Królikowskiego.

To już czwarta komedia teamu Konecki, Madejski i Saramonowicz. Pierwsza - "Pół serio", o perypetiach debiutantów usiłujących nakręcić film, dostała najwięcej nagród na festiwalu w Gdyni w 2000 roku. "Ciało" - o karkołomnych próbach pozbycia się kłopotliwych zwłok – zdobyło Złotą Kaczkę za najlepszy film 2003 roku. "Testosteron" był sukcesem 2007 roku – miał niemal 1,4 mln widzów, a teksty z filmu na stałe weszły do języka potocznego.

Jak to się zaczęło?
Jakiś czas temu Andrzej Saramonowicz, miłośnik surfowania po Internecie, natknął się na blog www.lejdis.pl. Zafascynowany poczuciem humoru autorek, namówił je do współpracy. Tak narodził się pomysł filmu. - "Znaleziony przeze mnie blog stał się punktem wyjścia do scenariusza – wspomina Saramonowicz. - W internetowych dialogach znalazłem coś, co mnie rozbawiło, a zarazem odkryło przede mną ostry, prawdziwie kobiecy sposób widzenia świata. Czułem, że w autorkach bloga jest niezwykle silny potencjał twórczy. Wiedziałem równocześnie, że na potrzeby filmu trzeba stworzyć całkiem nową historię, bo afabularny blog zupełnie się do tego nie nadawał".
Prace nad scenariuszem "Lejdis" trwały od 2005 roku, z roczną przerwą na zrealizowanie przez Koneckiego i Saramonowicza komedii hormonalnej "Testosteron". Ze zdwojoną siłą powrócono do nich w początkach 2007 roku. W kwietniu 2007 roku zdecydowano się porzucić dotychczasowe kierunki myślenia. Wersja, która jest podstawą filmu (powstała w maju i czerwcu 2007 roku), różni się radykalnie w stosunku do poprzednich scenariuszy. Pracowało nad nią pięcioro autorów: Andrzej Saramonowicz ("Pół serio", "Ciało", "Testosteron"), Anna Andrychowicz-Słowik, Ewa Sienkiewicz, Hanna Węsierska (współautorki blogu) oraz pisarka Małgorzata Saramonowicz (powieści "Siostra", "Lustra", "Sanatorium", scenariusz "Tango z aniołem").
- "Praca z autorkami blogu Lejdis była na tyle owocna i satysfakcjonująca, że chcielibyśmy ją kontynuować – mówi Andrzej Saramonowicz. – Myślimy nad stworzeniem serialu komediowego. Być może będzie to Lejdis, a być może zupełnie nowa historia".

Lejdis w wielkim mieście
To komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały.
Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście", "Gotowe na wszystko" - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone. Film opowiada o dwunastu miesiącach ich życia.
Łucja (Edyta Olszówka) samotnie wychowuje dorastającego syna Szymka (Stanisław Konecki), uczy biologii w katolickim gimnazjum i z uporem wiąże się z niewłaściwymi facetami. Tym razem z kuratorem oświatowym Markiem Dywanikiem (Robert Więckiewicz). Marzy, by wyjść za niego mąż. Niestety, Marek to niepoprawny playboy, który w dodatku ma romans z inną nauczycielką z gimnazjum katolickiego – Arlettą (Magdalena Boczarska). Zrozpaczona Łucja przez wiele miesięcy nie będzie potrafiła zauważyć, że sąsiad z kamienicy - lekarz-ortopeda Wojtek (Tomasz Karolak) – przygląda się jej z wyraźnym zainteresowaniem.
Korba (Anna Dereszowska) jest korektorką w piśmie kobiecym. To demon kobiecości – niezwykle skuteczne połączenie urody i zmysłowości z ponadprzeciętną inteligencją. Praca ją irytuje, przede wszystkim dlatego, że Korba jest znacznie bystrzejsza od dziennikarek, których teksty musi poprawiać. Korba jest zdeklarowanym singlem, zmienia facetów jak torebki śniadaniowe i jak ognia unika stałych związków, co szczególnie dotkliwie odczuwa zakochany w niej grafik komputerowy Erwin (Wojciech Mecwaldowski). Dlaczego tak się dzieje? Być może odpowiedź skrywa się w niechęci Korby do utrzymywania relacji z ojcem (Jan Englert)...
Monia (Magda Różczka), najmłodsza z wszystkich Lejdis, jest żoną ekscentrycznego milionera Tomka (Rafał Królikowski), niezwykle w niej zakochanego. Uwielbia ją i rozpieszcza także ojciec (Krzysztof Globisz). Wydaje się, że Monia ma wszystko, co potrzebne jest kobiecie, by czuć się szczęśliwą. Tak się jednak nie dzieje, co więcej Monia sprawia wrażenie, jakby uważała, że na szczęście nie zasługuje. Czy powodem jest toksyczna matka (Danuta Stenka), która porzuciła ją przed laty?
Gośka (Izabela Kuna) pracuje w ministerstwie rolnictwa. Jej mąż Artur (Piotr Adamczyk), poseł do parlamentu europejskiego, mieszka przez większą część roku w Brukseli. Widują się rzadko, co utrudnia Gośce zrealizowanie największego marzenia - zajścia w ciążę. Wprawdzie doskonale zorganizowana Gośka pilnie odwiedza męża w czasie swoich dni płodnych, ale czy uda jej się w taki sposób powiększyć rodzinę? I czy Gośka pozostanie obojętna na okazującego wyjątkowe zainteresowanie jej osobą węgierskiego eurodeputowanego Istvana (Tomasz Kot)?

W rolach głównych występują:
Edyta Olszówka
jako Łucja, nauczycielka
Anna Dereszowska jako Korba, korektorka
Izabela Kuna jako Gośka, prawniczka
Magdalena Różczka jako Monia, milionerka


"Lejdis", Reżyseria: Tomasz Konecki, Produkcja: Polska/ 2007, Dystrybucja: ITI Cinema, Premiera w Polsce: 1 lutego 2008 r.

Redakcja poleca

REKLAMA