"Kwiat pustyni": nowojorska topmodelka w Polsce!

Światowej sławy modelka Waris Dirie odwiedzi dziś Polskę. W ramach wizyty będzie promować film ,,Kwiat pustyni”, który powstał na kanwie jej życia.
/ 18.11.2009 08:54
Jej historia poruszyła serca milionów. Autobiograficzna powieść Waris Dirie (o tym samym tytule) jest zapisem niezwykłej metamorfozy afrykańskiej dziewczynki wychowanej na pustyni w nowojorską topmodelkę. Książka sprzedała się na całym świecie w rekordowym nakładzie 11. milionów egzemplarzy, szybko uzyskując status bestsellera.

,,Kwiat pustyni” balansuje między współczesną baśnią rozgrywającą się pośród oślepiającego blichtru krajów Zachodu a gorzką opowieścią o tradycjach Somalijczyków. Jest to inspirująca opowieść o dumnej i odważnej kobiecie.

Ogromną część swojego życia Waris Dirie poświęciła walce o godność somalijskich kobiet, także z ramienia ONZ. Na początku tego roku razem z francuskim przedsiębiorcą Francois Henri Pinaultem i jego żoną Salmą Hayek założyła w Paryżu Fundację ds. Godności i Praw Kobiet. Prezydent Nicolas Sarkozy odznaczył ją Orderem Legii Honorowej.

Waris Dirie za swoją działalność zdobyła wiele nagród, między innymi: - Światową Nagrodę Kobiet od Michaiła Gorbaczowa (2004), - nagrodę magazynu Glamour „Kobieta Roku” (2000), - „Nagrodę Afryki” od rządu Niemieckiego (1999), - nagrodę Corine przyznaną przez organizację Parasol za najlepszą książkę niefikcyjną (2002), - nagroda Prox de Generations przyznaną jej przez Światową Organizację Demograficzną (2007), - jako pierwsza kobieta otrzymała złoty medal Martina Bubera od Fundacji Martina Bubera (2008).

Trud przełożenia na język kina autobiograficznej powieści podjęła z powodzeniem Sherry Hormann. Reżyserka może już odtrąbić sukces kinowego hitu, czego dowodem jest ponadmilionowa widownia w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, jak również Nagroda Publiczności na Festiwalu w San Sebastian.

- Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Kiedy wyszłam z kina, byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność – mówi Waris.

W roli głównej występuje topmodelka i aktorka Liya Kebede. Towarzyszy jej Sally Hawkins, znana z roli Poppy z ,,Happy-Go-Lucky” - za którą otrzymała Złotego Globa i Srebrnego Niedźwiedzia oraz Timothy Spall („Harry Potter”, „Sekrety i Kłamstwa”).
Ciemnoskóra piękność ma też na swoim koncie debiut aktorski. Zagrała rolę dziewczyny Bonda u boku Timothy’ego Daltona w filmie „James Bond. W obliczu śmierci”, a BBC nakręciło o niej film dokumentalny pod tytułem „A Nomad in New York”.

Film wejdzie na ekrany polskich kin już 19. lutego.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)