"Karol - papież, który pozostał człowiekiem"

„Karol – papież, który pozostał człowiekiem” jest kontynuacją obrazu Giacoma Battiato. „Karol – człowiek, który został papieżem”. 16 października 2006 roku odbyła się oficjalna premiera filmu. Po premierze nastąpiło wprowadzenie filmu na ekrany kin. Pierwszy film z o Papieżu, zrealizowany w 2005 roku, ukazuje życie Karola Wojtyły. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i pokazuje najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. Opowiada o czasach okupacji hitlerowskiej i o czasach komunizmu w Polsce, prowadzi do momentu wyboru Polaka na głowę Stolicy Piotrowej.
/ 28.10.2006 21:11

„Karol – papież, który pozostał człowiekiem” jest kontynuacją obrazu Giacoma Battiato. „Karol – człowiek, który został papieżem”. 16 października 2006 roku odbyła się oficjalna premiera filmu. Po premierze nastąpiło wprowadzenie filmu na ekrany kin.

Pierwszy film z o Papieżu, zrealizowany w 2005 roku, ukazuje życie Karola Wojtyły. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i pokazuje najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. Opowiada o czasach okupacji hitlerowskiej i o czasach komunizmu w Polsce, prowadzi do momentu wyboru Polaka na głowę Stolicy Piotrowej.

Kontynuacja tej historii zatytułowana „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”, właśnie wkracza na ekrany kin. Akcja filmu rozpoczyna się od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Film ukazuje pielgrzymki papieskie, w tym oczywiście historyczną do Polski z roku 1979. Bardzo dużą część filmowej opowieści stanowią obrazy z podróży po całym świecie: do Ameryki Łacińskiej, Afryki, Indii.
Doskonale pokazany jest moment zamachu na życie Jana Pawła II na placu św. Piotra, gdzie Ali Agca - 13 maja 1981 roku - próbował zastrzelić Papieża. Reżyser bardzo szczegółowo zrekonstruował te wstrząsające wydarzenia.

Niezwykle idealnie film przedstawia kolejne etapy choroby Parkinsona, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia.
Tą piękną opowieść o Papieżu Polaku kończą niezwykle wzruszające sceny z ostatnich chwil życia oraz sceny z pogrzebu Jana Pawła II.

Jan Paweł II został przedstawiony w filmie jako człowiek niezwykły. Jako człowiek cierpiący i głęboko odczuwający cierpienie innych, jako osoba, która zawsze ma na uwadze dobro innych, jako niestrudzony obrońca praw człowieka, przeciwnik wojny, terroru, przemocy. Ale ten wielki człowiek został również ukazany jako osoba pełna współczucia, o ogromnej wrażliwości, niezwykłym poczuciu humoru oraz otwartości. Film doskonale pokazuje, jak Papież „wychodzi” do ludzi, jak lgną do niego małe dzieci, jak przyciąga ku sobie bezinteresowną, pełną prostoty miłością i rzeczywistym świadectwem wiary.

W główną rolę (tak, jak w poprzedniej części) wcielił się Piotr Adamczyk. Doskonała charakteryzacja nie pozwala dostrzec, że aktor, który wcielił się w role Papieża, jest o od niego o kilkadziesiąt lat, Aktorowi należą mu się wielkie uznania. Doskonale wcielił się w rolę Papieża. Pokazał go takim, jakiego go pamiętamy. I za to bardzo mu dziękujemy.

Premiera tego filmu w Watykanie odbyła się 30 marca 2006 roku. Historię o swoim poprzedniku obejrzał papież Benedykt XVI oraz przedstawiciele najwyższych władz Włoch. Projekcję zakończono owacją na stojąco. Nie zabrakło chwil wielkiego wzruszenia. Płacz w watykańskiej auli towarzyszył kilkunastominutowym scenom opowiadającym o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II. Po projekcji papież powiedział, że film ten przedstawia Jana Pawła II jako "niezmordowanego proroka nadziei i pokoju".

„Karol – papież, który pozostał człowiekiem” to film piękny, film wzruszający, film prawdziwy. Film opowiadający o człowieku, który zmienił świat. Dziękujemy za tą wyjątkową historię o Janie Pawle II, o Polaku Papieżu – naszym Papieżu.

SAM

Redakcja poleca

REKLAMA