Hipnotyzer reż. Lasse Hallström

Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallströma („Co gryzie Gilberta Grape'a”, „Wbrew regułom”).
/ 23.09.2013 09:27

Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallströma („Co gryzie Gilberta Grape'a”, „Wbrew regułom”).

Hipnotyzer reż. Lasse Hallström

Komisarz Joona Linna próbuje nawiązać kontakt ze świadkiem brutalnego morderstwa, które miało miejsce na przedmieściach Sztokholmu. Świadkiem jest nastoletni syn zamordowanej rodziny, któremu udało się przeżyć masakrę, ale z powodu szoku nie jest w stanie opowiedzieć o tym, co się stało. Jego starsza siostra zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce zgładzić całą rodzinę, a komisarz Linna zaczyna się obawiać, że może być kolejną ofiarą mordercy. Walcząc z czasem i śledztwem, które utknęło w martwym punkcie, Linna postanawia namówić do współpracy hipnotyzera Erika Marię Barka, by wprowadził chłopca w stan hipnozy i spróbował wydobyć z niego jakiekolwiek informacje o przebiegu tragicznych wydarzeń. Erik Maria Bark łamie złożoną samemu sobie obietnicę, że już nigdy więcej nie będzie praktykował hipnozy i rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb najmroczniejszych zakątków umysłu.

fot. Kino Świat

Scenariusz „Hipnotyzera” powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem, której autorem jest Lars Kepler. Książka została wydana w 2009 roku i w samej tylko Szwecji sprzedała się w ponad sześciuset tysiącach egzemplarzy. Została przetłumaczona na trzydzieści cztery języki i wydana w trzydziestu ośmiu krajach. „Hipnotyzer” jest pierwszą z planowanych ośmiu części serii kryminałów o komisarzu Joonie Linna. Wszystkie zostaną przeniesione na duży ekran. Druga część zatytułowana „Kontrakt Paganiniego” ukazała się w 2010 roku, a rok później trzecia – „The Fire Witness”. W 2010 roku Lars Kepler znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się autorów powieści kryminalnych z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy swoich książek w samej Szwecji. Prawa do dystrybucji ekranizacji jego książek zostały sprzedane do ponad trzydziestu krajów spoza Skandynawii. Reżyserem drugiej z planowanych adaptacji filmowych serii Keplera, „Kontraktu Paganiniego” będzie Kjell Sundvall.

Reżyser o filmie

„Hipnotyzer” to oparty na wyrazistych postaciach thriller, który poruszył mroczne obszary mojej wyobraźni. Zawsze chciałem spróbować swoich sił w tym gatunku filmowym, ale nigdy wcześniej, odkąd pracuję w Stanach Zjednoczonych, nie pojawiła się taka okazja. Nie tego się ludzie po mnie spodziewają, więc nigdy nie byłem rozważany, jako potencjalny reżyser thrillera. Choć we wcześniejszych filmach poruszałem się w obrębie nieco bardziej delikatnej tematyki, nie czułem się zażenowany tworzeniem filmu, w którym jest wiele brutalności. Chciałem przedstawić tę historię w sposób uczciwy i wiarygodny oraz, jak zawsze, zobaczyć jak książkowi bohaterowie ożywają na ekranie. 

Pierwsze czterdzieści lat mojego życia spędziłem w Sztokholmie, więc sądzę, że znam nieźle to miasto i mam nadzieję, że udało mi się wykreować je na nastrojowe tło tej historii. Tworząc moje filmy zawsze koncentrowałem się na bohaterach – „Hipnotyzer” nie jest wyjątkiem. Relacje pomiędzy członkami rodziny Erika są skomplikowane i dodają wrażliwości tej opowieści. Po dwudziestu pięciu latach pracy poza Szwecją nie mogłem się doczekać filmowego powrotu do ojczyzny.

Lasse Hallström

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)