Filary Ziemi, czyli świat średniowiecza bez cenzury!

Doskonała adaptacja bestsellerowej sagi historyczno-przygodowej Kena Folletta. Ośmiogodzinne widowisko z zapierającymi dech w piersi scenami bitew i wspaniałą scenografią wyprodukowane przez twórcę “Gladiatora” – Ridleya Scott’a.

Doskonała adaptacja bestsellerowej sagi historyczno-przygodowej Kena Folletta. Ośmiogodzinne widowisko z zapierającymi dech w piersi scenami bitew i wspaniałą scenografią wyprodukowane przez twórcę “Gladiatora” – Ridleya Scott’a.

Mistrzowska umiejętność opowiadania Kena Folletta niesie ze sobą bogactwo i wyrazistość, jakiej poszukujemy, gdy chcemy stworzyć widowisko telewizyjne. Ridley Scott

Anglia, XII wiek. Umiera król Henryk I. Jako, że monarcha nie pozostawia męskiego potomka, rozpoczyna się bezwzględna walka o tron. Wyznaczona na następczynię przez zmarłego władcę  Matylda ucieka do Francji, ponieważ dzięki protekcji Kościoła nowym królem Anglii obwołany zostaje bratanek monarchy, Stefan z Blois. Stamtąd szykuje się do odebrania władzy. W międzyczasie do Kingsbridge w poszukiwaniu pracy przybywa kamieniarz Tom Builder, a młody ksiądz Philip zupełnie nieoczekiwanie zostaje nowym przeorem tego opactwa. Tom i Philip wspólnymi siłami opracowują plan budowy katedry, która ma powstać w miejscu spalonego kościoła, bezwiednie wplątując się tym samym w ogromną polityczną intrygę.

"Filary Ziemi" to stworzona z epickim rozmachem opowieść pełna intryg, mrocznych tajemnic i zbrodni, aktów nienawiści, miłości i seksu rozgrywająca się na tle budowy monumentalnej katedry w fikcyjnym miasteczku Kingsbridge. Bezwględne rozgrywki o władzę i pieniądze, wojna domowa, konflikty na tle religijnym oraz problem wyzysku chłopów sprawiają, że w "Filarach Ziemi" przeplatają się w losy nie tylko władców i duchownych, lecz także zwykłych śmiertelników.

Scenariusz do tej historii powstał na kanwie opublikowanej w 1989 roku bestsellerowej powieści Kena Folletta, która sprzedała się w ponad 18 milionach egzemplarzy. Przetłumaczono ją na 30 języków. W 2003 roku książka ta znalazła się na 33 miejscu listy BBC stu najbardziej poczytnych powieści.

Serialowi epicki oddech zapewnił sięgający 40 milionów dolarów budżet oraz nazwiska Ridleya i Tony'ego Scottów. Najlepszą rekomendacją są słowa samego Folletta, który po obejrzeniu tej produkcji rzekł: Jestem zachwycony serialem „Filary Ziemi” – scenariuszem, obsadą, reżyserią – wszystkim. "Filary Ziemi" to produkcja, której nie można przeoczyć!

Czas trwania: 4 odcinki x 115 min.
Tytuł oryginalny: The Pillars of the Earth
Reżyseria: Sergio Mimica -Gezzan
Obsada: Ian McShane, Matthew MacFadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, David Oakes, David Bark-Jones, Alison Pill
Gatunek: dramat / historyczny / romans
Kraj / Rok produkcji: Kanada / Niemcy 2009

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)