"Euforia"

Film "Euforia" zdobył Grand Prix na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym. Premiera już 20 kwietnia.
/ 14.04.2007 01:18
euforia1.jpgEuforia to historia miłości między dwojgiem ludzi. Miłości, która przychodzi znienacka, rozpala zmysły i wprawia w stan euforii.


Film z zapierającymi dech zdjęciami zrealizowanymi na otwartym stepie nad Donem to filmowy debiut rosyjskiego reżysera teatralnego Iwana Wyrypajewa. Ciągnące się po horyzont bezkresne stepy i leniwie tocząca swoje wody rzeka stają się w jego filmie tłem dla opowieści o nieoczekiwanej namiętności, która splotła losy dwójki żyjących tu ludzi. Zamkniętą w sobie, małomówną Werę o smutnym spojrzeniu, która razem z mężem Walerym i maleńką córeczką mieszka w samotnym domu na środku bezkresnego stepu oraz Pavla, dzikiego i nieposkromionego budowniczego pływających po Donie łodzi.
Uczucie, którego doświadczają to miłość niespodziewana, rozpoczynająca się wymianą spojrzeń, po której Pavel nie może spać i wprawiająca oboje w oszołomienie. Wychowani w ciągnącej się po horyzont krainie traw, w otoczeniu dzikiej przyrody, są niejako jej częścią i zawsze będą postępować zgodnie z odwiecznymi prawami natury. Zanurzają się w namiętności jak w bezkresnym błękicie stepu. Jednak zazdrosny i ogarnięty wściekłością małżonek Wery zrobi wszystko, aby rozdzielić kochanków...
Rozterkom tego miłosnego trójkąta przygląda się niczym niezmącona rzeka Don, milczący świadek ich namiętności...
Swoją opowieść rosyjski reżyser snuje, stosując minimalne środki wyrazu oraz zdawkowe dialogi. Wieki wpływ na nastrój jego filmu mają przepiękne zdjęcia bezkresnych przestrzeni, pokrytych nitkami krzyżujących się piaszczystych dróg.

REŻYSER

Ivan-Vyrypaev-mniejszy.jpg
Iwan Wyrypajew jest dobrze znanym rosyjskim reżyserem teatralnym, autorem sztuki „Tlen”, która była wystawiana na scenach ponad dwudziestu krajów świata. „Euforia” jest pierwszym wyreżyserowanym przez niego filmem. Zaledwie trzydziestoletni, Mędrzec, kumpel całego świata, mistrz dialogu traktowanego jako najkrótsza forma wyrazu, Iwan Wyrypajew jest jednym z najbardziej wyróżniających się i intrygujących przedstawicieli współczesnej sztuki. Jego sceniczne realizacje stanowią połączenie paradoksu, prowokacji i spontanicznego wyznania.
W filmie "Euforia" występują:
Polina Agurejewa jako Wera
Maksim Ushakow jako Pavel
Michaił Okunew jako Walery
Jaroslawna Serowa jako Masha

Główną rolę kobiecą gra znana aktorka Polina Agurejewa, zdobywczyni Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej. Prawdziwa gwiazda Teatru Rosyjskiego, na deskach którego stworzyła znakomite kreacje w słynnych Warsztatach Piotra Fomenki ("An Absolutely Happy Village", "Wojna i pokój"). W 2003 roku aktorka zadebiutowała na wielkim ekranie – zagrała główną rolę w filmie Siergieja Ursuliaka "Długie pożegnanie". Za tę kreację Polina została uhonorowana nagrodą Kinotavr Festival oraz Golden Oven Prize.

Maxim Ushakov
(odtwórca roli Pavla) swój debiut aktorski miał w filmie „Euforia”. Z zawodu jest scenografem teatralnym oraz scenografem i animatorem filmowym.

Mikhail Okunev
(filmowy Walery) był honorowym członkiem grupy teatralnej Teatru Omsk, od 1989 roku, gdzie grywał role we wszystkich przedstawieniach od Czechowa i Stopparda aż po Szekspira.


Tekst i zdjęcia od dystrybutora.

"Euforia", Reżyseria: Iwan Wyrypajew, Produkcja: Rosja/2006, Polska premiera: 20 kwietnia 2007, Dystrybucja w Polsce: Kino Świat, Czas trwania: 73 min.


euforia-3.jpgeuforia_1.jpgeuforia_2.jpgeuforia_7.jpgeuforia_8.jpgeuforia_9.jpgEUPHORIA_Pressfoto_4.jpg