Duma i uprzedzenie

Sto osiemdziesiąt zaproszeń na pokaz przedpremierowy nowej ekranizacji powieści Jane Austen!
/ 16.03.2006 16:57
 
Wspaniały świat Jane Austen, z całym swoim romantyzmem i emocjami, zostałprzeniesiony na duży ekran w filmie "Duma i uprzedzenie". Ten wiernie oddającyrzeczywistość ukochanej przez pokolenia powieści i zrealizowany w całości w WielkiejBrytanii film jest pierwszą od 65 lat kinową wersją powieści.
Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywasię w podzielonej klasowo Anglii XVIII wieku. Pięć sióstr Bennet – ElizabethLizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley), i Kitty (Carey Mulligan) – zostałowychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za swój cel postawiła sobie znalezienie im mężów i zabezpieczenie przyszłości. Jednak uduchowiona i inteligentna Elizabeth, zachęcana przez ojca (Donald Sutherland), spogląda na życie z nieco szerszej perspektywy.
Kiedy bogaty kawaler pan Bingley (Simon Woods) wprowadza się do pobliskiejrezydencji, w rodzinie Bennetów zaczyna wrzeć. Wśród londyńskich przyjaciół Bingleya,a także zaprzyjaźnionych z nim młodych oficerów, na pewno nie zabraknie kandydatówdo rąk sióstr Bennet. Serce Bingleya szybko zdobywa najstarsza z sióstr, pięknaJane. Lizzie natomiast coraz częściej „wpada” na przystojnego – ina pierwszy rzut oka - bardzo snobistycznego pana Darcy (Matthew Macfadyen). Rozpoczyna się wojna płci...

Spotkania młodych są częste, ale dość mało zachęcające. W tym czasie, Lizzie – wspierana przez ojca – odrzucaoświadczyny dalekiego kuzyna pana Collinsa (Tom Hollander). Kiedy Bingleynagle wyjeżdża do Londynu zostawiając zrozpaczoną Jane, Lizzie obarcza za towiną Darcy’ego. Dopiero rodzinny kryzys związany z najmłodszą siostrą Bennet- Lydią, otwiera oczy Lizzie na prawdziwą naturę jej związku z Darcy'm.

Knightley była w pełni świadoma pułapek, jakie niesie ze sobą granie bohaterki pokoleń widzów. Takmówi o swojej roli „Odczuwałam sporą presję, pracując nad tą rolą. PrzecieżLizzie jest jedną z najlepszych bohaterek literatury kobiecej. Jeśli jest sięaktorką i otrzymuje się propozycję zagrania Lizzie, po prostu nie można odmówić.Jest to jednak dosyć stresujące przeżycie. Po przeczytaniu »Dumy i uprzedzenia«, czułam, podobnie jak większość czytelników, że posiadam tę postać na własność i dokładnie wiem, kim jest Elizabeth Bennet. Samej Jane Austen zdarzało się krytykować tę powieść, ponieważ czuła, że jest ona trochę zbyt lekka. Wydawało jej się, że relacje między Jane i Elizabeth nie są wystarczająco realistyczne. Podczas realizacji filmu także to wzięliśmy pod uwagę. Staraliśmy się jak najlepiej pokazać relacje tych dwóch sióstr, które przez wiele lat mieszkały ze sobą, spały w jednym łóżku. Chociaż zdarzały im się nieporozumienia, kochają się, wspierają i dzielą swoje radości i cierpienia”.
Do roli pana Benneta, samotnego mężczyzny w domu pełnym kobiet, zaangażowany został Donald Sutherland. Tako swojej roli mówi dwukrotny zdobywca Złotego Globu: „Uwielbiam Jane Austen, chociaż nie czytałem tej powieści już jakieś 40 lat. Joe napisał do mnie list. Powiedział, że zauważył we mnie - w filmie »Wzgórze nadziei« (Cold Mountain) - cechy kogoś, kto byłby dobrym ojcem dla tych dziewcząt. Kogoś, kto ożenił się w wieku 45 lat - ponieważ czekał ze ślubem do śmierci ojca - a potem miał 5 córek. Warto zauważyć, że żadna z córek nie mogła odziedziczyć majątku, gdyż zgodnie z prawem dziedziczyli tylko męscy potomkowie. W tym przypadku miał to być daleki krewny, pan Collins. Wszystko to było bardzo intrygujące do zagrania".


ms

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Zapraszamy Internautów z Gdańska, Krakowa, Poznania, Szczecina, Warszawyi Wrocławia do kina na specjalny przedpremierowy pokaz filmu "Duma i uprzedzenie".Mamy po trzydzieści jednoosobowych zaproszeń na poniedziałek 9 stycznia do każdego z tych miast.

Konkurs zakończony, zaproszenia rozdane!
Osoby, które otrzymały od nas powiadomienie o wygranej e-mailem proszonę są o podejście na wyznaczone seanse ich nazwiska znajdują się na liście zaproszonych. Zaproszenia są jednoosobowe.
Tymczasem prosimy sprawdzić skrzynki e-mailowe
Gratulujemy!
Tym którzy nie mieli szcęścia przypominamy że są to seanse wprawdzie przedpremierowe, ale otwarte dla wszystkich. Oczywiście za biletami!

Dla tych, którym się nie udało wygrać zaproszeń na przedpremierowe pokazy filmu, mamy następne związane z nim nagrody:

 
10 płyt z muzyką z filmu

10 książek Jane Austen "Duma i uprzedzenie"

I ekstranagroda główna: plakat do filmu z autografem Keiry Knightley!!!

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Jak nazywa się aktorka, która zagrała rolę Elizabeth Bennet w poprzedniejkinowej wersji filmu "Duma i uprzedzenie"?


Prawidłowa odpowiedź: Eileen Evelyn Greer Garson
Płyty otrzymują:

1. Anna Czarnik, Tarnów

2. Wiesława Sobczak, Klucze

3. Jolanta Kulesza, Poznań

4. Bronisława Kąkolewska, Warszawa

5. Marzena Dudka, Lublin

6. Czarek Tomasiuk, Tarnów

7. Łukasz Kośmiak, Mikołajki

8. Sylwia Grabowska, Warszawa

9. Aneta Grzeszyk, Kraków

10. Dariusz Hańczewski, Pruszków

Książki otrzymują:

11. Roman Czapliński, Racibórz

12. Teresa Iłczyk, Wrocław

13. Agnieszka Król, Lublin

14. Katarzyna Krawiec, Zgierz

15. Marek Stankiewicz, Kędzierzyn Koźle

16. Hanna Domaniewska, Gliwice

17. Karolina Suszko, Wrocław

18. Marek Markiewicz, Warszawa

19. Iwona Żurawska, Limanowa

20. Ewa Ziółkowska, Toruń. Pani Ewa otrzymuje też od nas plakat z autografem.

Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

Elizabeth (Lizzie) Bennet (Keira Knightley)


Jane Bennet (Rosamund Pike)


Pan Darcy (Matthew Macfadyen)Pan Bingley (Simon Woods)