Café de Flore - film

Wypełniona muzyką opowieść o miłości poza czasem
Barbara Łabuć / 24.07.2014 10:00
"Café de Flore" to opowieść o miłości i ludziach rozdzielonych przez czas i miejsce, ale połączonych w sposób głęboki i tajemniczy. Atmosferyczny, fantastyczny, tragiczny i niosący nadzieję film jest kroniką losów Jacqueline, młodej matki, wychowującej syna z zespołem Downa w latach 60. w Paryżu, i Antoine’a, niedawno rozwiedzionego popularnego DJ-a, mieszkającego współcześnie w Montrealu. Tym, co łączy te dwie historie, jest miłość – pełna euforii, obsesyjna, tragiczna, młodzieńcza i ponadczasowa.      

CAFÉ DE FLORE
Reżyseria Jean-Marc Vallée
Scenariusz Jean Marc Vallée
Produkcja Pierre Even Canadian, Marie-Claude Paulin, Jean-Marc Vallée,
Nicolas Coppermann, Jean-Yves Robin, Vanessa Fourgeaud
Zdjęcia Pierre Cottereau
Scenografia Patrice Vermette
Montaż Jean-Marc Vallée
Dźwięk Jean Minondo, Martin Pinsonnault
Efekty specjalne Marc Coté, Sylvain Théroux
Kostiumy Ginette Magny, Emmanuelle Youchnovski
Makijaż Christiane Fattori, Frédéric Marin
Fryzury Ghyslaine Sant, Frédéric Birault
Casting Emanuelle Beaugrand-Champagne, Nathalie Boutrie,
Constance Demontoy
Obróbka dźwięku Lucie Bourgouin

Występują
Vanessa Paradis Jacqueline
Kevin Parent Antoine Godin
Hélène Florent Carole
Evelyne Brochu Rose
Marin Gerrier Laurent
Alice Dubois Véronique
Evelyne de la Chenelière Amélie
Michel Dumont Julien Godin
Linda Smith Louise Godin
Joanny Corbeil-Picher Juliette
Rosalie Fortier Angéline
Michel Laperrière psycholog
Caroline Bal matka Véronique
Nicolas Marié ojciec Véronique
Pascal Elso Paul
Jérôme Kircher Louis
Claire Vernet pani Labelle
Manon Balthazard nauczyciel
Émile Vallée Antoine w wieku 14 lat
Chanel Fontaine Carole w wieku 14 lat
Emanuelle Beaugrand-Champagne Medium

Jean-Marc Vallée – reżyser
Jean-Marc Vallée urodził się w 1963 roku w Montrealu. Na dużym ekranie debiutował w 1995 roku filmem "Czarna lista". Ten stylowy thriller erotyczny w swojej ojczyźnie został uhonorowany dziewięcioma nominacjami do Genie – najważniejszej kanadyjskiej nagrody filmowej. Jean-Marc flirtował także z Hollywood, gdzie w 1997 roku wyreżyserował "Wariatów" ("Los Locos"), w którym wystąpili Mario van Peebles i Danny Trejo. Jednocześnie ukończył dwa pierwsze filmy ze swojej krótkometrażowej serii poświęconej relacjom ojciec-syn – tematowi bardzo bliskiemu jego sercu: "Magiczne kwiaty" ("Les fleurs magiques",1995) i "Magiczne słowa" ("Les mots magiques", 1998). Obie krótkometrażówki zostały docenione na wielu festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą.

W 2005 roku Vallée nakręcił swój kolejny film fabularny – "C.R.A.Z.Y.", który stał się międzynarodowym hitem i był dystrybuowany w ponad pięćdziesięciu krajach. Ta fascynująca opowieść o dojrzewaniu w Montrealu lat 60. i 70., pełna magii i muzyki, zdobyła około 20 nagród na różnych festiwalach - w tym prestiżową nagrodę dla Najlepszego Kanadyjskiego Filmu na MFF Toronto w 2005 roku, 11 nagród Genie, 15 nagród Jutra i Złotego Satelitę dla kanadyjskiego filmu, który był największym sukcesem kasowym (2006). Przedostatni film reżysera - "Młoda Wiktoria" z Emily Blunt w roli głównej, wyprodukowany przez Grahama Kinga i Martina Scorsese, zdobył w 2010 roku Oscara za najlepsze kostiumy i otrzymał nominacje do tej nagrody za najlepszą scenografię i makijaż. W 2011 Vallée nakręcił "Café de Flore" z Vanessą Paradis i Kelvinem Parentem w rolach głównych.

Vanessa Paradis – Jacqueline
Vanessa Paradis jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych francuskich aktorek i piosenkarek. Równolegle z karierą filmową z sukcesem rozwija też swoją karierę wokalną. W show biznesie zadebiutowała w wieku 7 lat, śpiewając popowe piosenki. Jako 14-latka nagrała wielki przebój "Joe le taxi", który podbił szczyty list przebojów w 15 krajach. W 1990 roku otrzymała statuetkę Cezara za debiut w filmie "Białe małżeństwo". Przez następne pięć lat koncentrowała się na karierze muzycznej, odrzucając role w obrazach Pedro Almodóvara i Johna Boormana. W 1995 roku zagrała w filmie "Eliza" (1995) z Gerardem Depardieu, a dwa lata później w wielkim francuskim hicie kinowym – komedii "Jak kochają czarownice" u boku wielkiej damy francuskiego kina Jeanne Moreau.

Następnie pojawiła się na wielkim ekranie w  dwóch filmach Patrice’a Leconte’a: "Dziewczyna dla dwóch" (1998), partnerując legendom kina Alainowi Delonowi i Jean-Paulowi Belmondo, oraz "Dziewczyna na moście" (1999) z Danielem Auteuil. Później skoncentrowała się na swoim prywatnym życiu z aktorem Johnnym Deppem i wychowywaniu ich dzieci, grając w filmach jedynie sporadycznie ("Billy i Colette" 2004, "La clef" 2007). W 2010 roku zagrała w przebojowej komedii romantycznej "Heartbreaker. Licencja na uwodzenie". Była tam partnerką głównego amanta francuskiego kina Ramaina Duris. W 2011 wzbudziła podziw swoim występem w "Café de Flore" Jean-Marca Valée, za który zdobyła najważniejszą kanadyjską nagrodę filmową – Genie – dla najlepszej aktorki. W czerwcu 2012 rozpadł się jej długoletni związek z aktorem Johnnym Deppem. Ale Vanessa nadal śpiewa i występuje w filmach, ostatnio u Lasse Hallströma w "My American Lover", gdzie gra Simone de Beauvoir.

Kelvin Parent – Antoine
Kevin Parent jest dwujęzycznym piosenkarzem z Quebecu, rówieśnikiem Vanessy Paradis. Urodził się 12 grudnia 1972 w Greenfield Park w Kanadzie. Został odkryty w 1993 roku, kiedy wziął udział w konkursie pisania piosenek. Jego pierwszy album "Pigeon d\'Argile" z 1995 roku sprzedał się w ponad 360.000 egzemplarzy. Dzięki takim hitom jak "Nomade sedentaire", "Seigneura" i "Bumerang", Kevin szybko stał się jednym z najbardziej znanych wokalistów w Quebecu lat 90., zdobywając szacunek kolegów z branży i krytyków. Dwa lata później wydał płytę "Grand parleur, petit faiseur", która również sprzedała się w ponad 350.000 egzemplarzy i zdobyła nagrodę Feliksa dla Najlepszego Rockowego Albumu Roku w 1998. Jego następne albumy - "Les Vents ont Changé" (2001) i "Retrouvailles" (2003) osiągnęły multiplatynowy status i przyniosły mu liczne nominacje do nagrody Juno (w tym wygraną w kategorii "najlepiej sprzedający się album frankofoński" w 2002 roku) i nagrodę Felixa. Główna rola w " Café de Flore (film)" Café de Flore" Jean-Marca Vallée jest debiutem filmowym Kevina.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)