Athadu 1.jpg

Bilet do Bollywood

Trzecia edycja przeglądu filmowego Bilet do Bollywood już od sierpnia w kinach w całej Polsce.
/ 08.08.2007 15:51
Athadu 1.jpg

Bilet do Bollywood to najlepsza okazja, aby obejrzeć na wielkim ekranie zarówno najnowsze produkcje indyjskiej kinematografii, jak i wielkie klasyczne przeboje. W tym roku w programie znajdą się filmy: "Don" (2007 r.), "Nigdy nie mów żegnaj", "Athadu", "Sholay" oraz "Don" z 1978 roku.

Miasta i kina, grające 3. Bilet do Bollywood:
Warszawa
– 10-12.08 – kino Muranów
Poznań – 17-19.08 – kino Muza
Katowice – 24-26.08 – kino Światowid
Gliwice – 31.08 – 2.09 – kino Amok
Białystok – 7-9.09 – kino Pokój
Gdańsk – 14-16.09 – kino Kinoplex
Wrocław – 21-23.09 – kino Atom
Łódź – 28-30.09 – kino Charlie
Szczecin – 5-7.10 – kino Pionier
Kraków – 11-14.10 – kino Pod Baranami
Lublin – 19-21.10 – kino Bajka
Olsztyn – 26-28.10 – kino Awangarda

Krótko o filmach:
Don ("Don - The Chase Begins Again"), Indie, 2006, reż. Farhan Akhtar, wyst.: Shahrukh Khan (Don/Vijay), Priyanka Chopra (Roma), Arjun Rampal (Jasjit), Kareena Kapoor (Kamini), Boman Irani (DCP DeSilva), Vishal Malik (Om Puri), Ishaa Koppikar (Anita).
"Don" to wysokobudżetowy film sensacyjny, będący indyjską odpowiedzią na "Mission: Impossible" i filmy z Jamesem Bondem. Obok licznych scen akcji i zapierających dech w piersiach pościgów, w filmie nie zabraknie zrealizowanych z wielkim rozmachem scen tańca i śpiewu. W roli głównej Shah Rukh Khan. Reżyser filmu, Farhan Akhtar, zmierzył się z jednym z klasyków bollywoodzkiego kina. Wykorzystał wątki ze starego Dona po to, by stworzyć nową jakość – bardziej mroczną, cyniczną i bardzo współczesną. Widzowie na świecie docenili jego wersję. "Don" miał jedno z najlepszych otwarć w historii indyjskiego kina i zgromadził dużą publiczność – zarówno w Indiach jak i na Zachodzie. Shah Rukh Khan za podwójną rolę Dona/Vijaya otrzymał w 2007 roku nagrodę Fun Ciemna Entertainer, przyznawaną za festiwalu filmów indyjskich Zee Cine Awards.
Indyjska i malajska policja szykuje się do rozgromienia gangu narkotykowego dowodzonego przez tajemniczego Singhanię. Aby do niego dotrzeć, indyjski policjant De Silva (Boman Irani) postanawia złapać współpracownika i prawą rękę Singhanii – cynicznego i niebezpiecznego Dona (Shah Rukh Khan). Gdy Don zabija członka gangu – Ramesha, jego narzeczona Kamini (Kareena Kapoor) poprzysięga, że uwiedzie Dona i pomści swojego ukochanego. Od tego momentu fabuła filmu obfituje w nieprzewidziane zwroty akcji i niespodzianka goni niespodziankę.

"Nigdy nie mów żegnaj" (Kabhi Alvida Naa Kehna), Indie, 2006, reż, Karan Johar, wyst.: Shah Rukh Khan (Dev Saran), Preity Zinta (Rhea), Rani Mukerji (Maya), Abhishek Bachchan (Rishi Talwar), Amitabh Bachchan (Samarjit "Sexy Sam"), Kiron Kher (Kamaljit).
"Nigdy nie mów żegnaj" to kolejny po "Czasem słońce, czasem deszcz" wielki przebój reżysera Karana Johara. Historia romansu Mai i Deva była jednym z najbardziej oczekiwanych filmów 2006 roku. Film łamie stereotyp szczęśliwego małżeństwa znany z większości produkcji bollywoodzkich, w których nawet największe kłopoty rodzinne kończą się szczęśliwym pogodzeniem małżonków i triumfem miłości małżeńskiej. Wspaniałe role stworzyli w filmie Amitabh Bachchan (jako „Sexy Sam”) i jego syn – Abhishek Bachchan, który za rolę Rishiego otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej. Dev Saran (Shah Rukh Khan) jest znanym piłkarzem. Maya (Rani Mukerji) po raz pierwszy spotyka go w dniu swojego ślubu. Zadaje mu pytanie o istnienie małżeńskiego szczęścia. Sama wychodzi za mąż bez wielkiej miłości, ulegając woli zakochanego w niej od dzieciństwa Rishiego (Abhishek Bachchan). Czy jednak Dev, coraz bardziej oddalający się od swojej żony – dziennikarki Radhy (Preity Zinta), może jej pomóc?

"Athadu", Indie 2005, scen. i reż. Trivikram Srinivas, wyst.: Książę Mahesh Babu, Trisha, Prakash Raj; język telugu, czas: 172 min.
"Athadu" to pierwszy wielki przebój kina tollywoodzkiego, powstającego w stanie Andra Pradesh, prezentowany w ramach Biletu do Bollywood. Elementy romansu zostały tu doskonale połączone z kinem akcji, komedia miesza się z dramatem, a sceny liryczne są przeplatane bardzo sprawnie zrealizowanymi sekwencjami akcji. Piosenki i tańce w "Athadu" zapierają dech w piersiach, zaś do sfilmowania brawurowych scen walki użyto jednocześnie aż 120 kamer. To wszystko sprawiło, że "Athadu" stał się największym przebojem kina tollywodzkiego w 2005 roku.
W "Athadu" w roli głównej występuje wielki gwiazdor tollywoodzkiej kinematografii Mahesh Babu, nazywany przez wielbicieli Księciem. Mahesh Babu jest znany polskiej publiczności z pokazywanego na zeszłorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty filmu Arjun. W "Athadu" tworzy postać obdarzonego nadludzką siłą herosa i brutala, który z czasem staje się zdolny do lirycznych uczuć, nic przy tym nie tracąc ze swojej męskości. Wraz z występującą w roli narzeczonej – Trishą - tworzą znakomity duet.
"Athadu" opowiada historię płatnego zabójcy Nandu (Mahesh Babu), który swoje pierwsze zlecenie wykonał już jako mały chłopiec. Gdy dorósł, stał się mistrzem w swoim fachu: precyzyjny i pozbawiony emocji. Pewnego dnia Nandu otrzymuje nietypowe zlecenie, którego realizacja nie przebiega zgodnie z planem. Wkrótce Nandu zostaje zmuszony do ucieczki z miasta i ukrywania się w małej indyjskiej wiosce, gdzie spotyka piękną dziewczynę Puri (Trisha)...
"Don", Indie, 1978, reż. Chandra Barot, wyst.: Amitabh Bachchan (Don/Vijay), Zeenat Aman (Roma), Pran (Jasjit), Helen (Kamini), Iftekhar (DSP DeSilva).

"Don" z 1978 roku jest jednym z największych przebojów kina indyjskiego. Do dziś oglądany i podziwiany za wartką akcję, znakomitą ścieżkę dźwiękową, piosenki, taniec Helen w roli Kamini i, przede wszystkim, za wielką, podwójną rolę Amitabha Bachchana - znanego polskim widzom z filmu "Czasem słońce, czasem deszcz".
Don (Amitabh Bachchan) jest nieuchwytnym szefem gangu, eleganckim i czarującym. Wciąż udaje mu się wymknąć policji. Gdy zabija jednego ze swoich ludzi – Ramesha, zyskuje nowych wrogów: Kamini (Helen), narzeczoną zabitego i Romę (Zeenat Aman), jego siostrę. Kamini poprzysięga, że uwiedzie Dona, po to by pomścić śmierć ukochanego...

"Sholay", Indie 1975, reż. Ramesh Sippy, wyst.: Amitabh Bachchan (Jai), Dharmendra (Veeru), Sanjeev Kumar (Thakur Baldev Singh), Jaya Bhaduri (Radha), Hema Malini (Basanti), Amjad Khan (Gabbar Singh).
Nazwany curry westernem Sholay łączy elementy komediowe z tragicznymi. Wzorowany na spaghetti westernach Sergio Leone i na krwawych filmach Sama Peckinpaha, jest jednym z najpopularniejszych bollywoodzkich filmów wszechczasów. Filmem, którego po prostu nie wypada nie znać.
"Sholay" określony został przez BBC India "filmem stulecia". Przez wiele lat grany był w indyjskich kinach niemal bez przerwy. Dotychczas zarobił 60 milionów dolarów – najwięcej ze wszystkich filmów wyprodukowanych w Indiach. W 2005 roku"Sholay" zdobył indyjską Filmfare Award dla najlepszego filmy ostatnich 50 lat.
Jaidev (Amitabh Bachchan) i Veeru (Dharmendra) wiodą beztroskie życie drobnych złodziei i cwaniaczków. Napadają na pociągi, kradną, oszukują, a uwięzieni – uciekają. Ich życie zmienia się, gdy złapani przez emerytowanego oficera policji Thakura Baldeva Singha (Sanjeev Kumar), zawierają z nim układ. Mają pojechać do jego domu, by bronić domowników i mieszkańców wsi przed terroryzującą okolicę bandą okrutnego Gabbara Singha (Amjad Khan). Gabbar Singh wymordował niemal całą rodzinę policjanta, a jego samego okrutnie okaleczył. Teraz Jai i Veeru mają dokonać zemsty, do której Thakur Singh nie jest już zdolny. Z czasem młodzi i cyniczni, ale na swój sposób uczciwi Jai i Veeru, zaczynają coraz bardziej przejmować się losami nękanych przez bandytów wieśniaków. Jai zakochuje się we wdowie po synu policjanta (znakomita, milcząca rola Jayi Bhaduri), Veeru – w gadatliwej Basanti (Hema Malini). Stopniowo z cwaniaczków przemieniają się w obrońców i mścicieli w wojnie z bandą Gabbara Singha.
W trakcie kręcenia zdjęć do "Sholay" Amitabh Bachchan ożenił się z grającą rolę Radhy, Jayą Bhaduri. Wspólnie zagrali później w wielu filmach, min. w znanym w Polsce "Czasem słońce, czasem deszcz".

Pełne informacje o programie także na stronie www.bollywood.pl