ABC flamenco

Interaktywny kurs opracowany na podstawie kilkunastoletnich doświadczeń najstarszej szkoły flamenco w Polsce.
/ 11.10.2006 15:04
abc1.jpgKurs skierowany jest do osób, które zetknęły się już z tańcem lub muzyką flamenco i opanowały na poziomie podstawowym zasady ruchu, proste stepy i podstawy rytmiki lub podstawowe techniki gry na gitarze flamenco.

Kurs ABC flamenco ...” został opracowany przez Marka Krajewskiego - gitarzystę, który jako pierwszy zaczął propagować muzykę flamenco w Polsce oraz Joannę Strużewską – nauczycielkę i tancerkę. Rosnące zainteresowanie flamenco oraz chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami skłoniły ich do przygotowania kursu, który byłby pomocą dla adeptów tej trudnej sztuki.
Marek Krajewski i Joanna Strużewska od wielu lat prowadzą Studio Flamenco - najstarszą i jedną z największych szkół flamenco w Polsce. Powstała w 1990 roku i to właśnie tam wielu polskich wykonawców rozpoczynało swoją przygodę z tą niezwykłą sztuką i zdobywało doświadczenie sceniczne i pedagogiczne.
Samodzielna praca z kursem pozwoli ugruntować i uporządkować zdobytą już wiedzę. Należy jednak pamiętać że kurs nie zastąpi pracy z wykwalifikowanym nauczycielem i stanowi materiał pomocniczy i uzupełniający.

W odróżnieniu od licznych kursów hiszpańskich, kurs „ABC flamenco” nie bazuje na nauce przykładowej choreografii, a kładzie nacisk przede wszystkim na znajomość zasad konstrukcji tańca i opanowanie podstawowych elementów, które można ze sobą łączyć. W przystępny sposób podane zostały też wiadomości teoretyczne, uzupełniające umiejętności praktyczne.

Pierwsza część kursu dotyczy popularnego i dość prostego stylu Tangos.
Kurs składa się z kilku części:
1. Tangos – przykładowa choreografia z towarzyszeniem gitary i palmas (klaskania).
2. Teoria – najważniejsze informacje o flamenco oraz o pochodzeniu i cechach stylu Tangos.
3. Taniec – podstawowe elementy, które mogą zostać wykorzystane w choreografii Tangos oraz informacje o konstrukcji tańca i objaśnienie podstawowych terminów.
4. Gitara i palmas – typowe techniki akompaniamentu na gitarze flamenco oraz rozwiązania rytmiczne palmas wykorzystywane w Tangos; objaśnienia podstawowych terminów.
5. Solo compas – kompozycja instrumentalna Tangos z towarzyszeniem palmas, do której można ćwiczyć poszczególne elementy tańca lub skonstruować własną choreografię.

Kurs w formacie DVD-Video można odtworzyć na stacjonarnym odtwarzaczu DVD lub na komputerze wyposażonym w napęd DVD i odpowiednią aplikację do odczytu formatu DVD-Video.

W przygotowaniu są następne części: kurs podstaw techniki tanecznej i gitarowej – „Flamenco krok po kroku” oraz kolejne części cyklu „ABC flamenco ...”.

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Jeśli chcesz wygrać jedną z piętnastu płyt „ABC... Flamenco - Tangos - Interaktywny kurs nie tylko dla początkujących”, odpowiedz na poniższe pytanie i wyślij e-mail pod adresem konkurs@polki.pl. W temacie wpisz hasło: flamenco.

Jaki kraj jest ojczyzną flamenco?

Prawidłowa odpowiedź: Hiszpania.

Nagrody otrzymują:
1. Łukasz Długołęcki
Kraków

2. Marcin Banasiak
Włocławek

3. Pytkowska Lilia
Łask

4. Maria Pitala
Świątniki Górne

5. Anna Lichańska
Białystok

6. Maciej Klimaszewski 
Warszawa

7. Anita Nyk
Kielce

8. Mieczysław Adamiec
Łączna

9. Arkadiusz Kupiec
Stalowa Wola

10. Anna Derewicz
Tomaszów Maz.

11. Anna Gałązka
Braniewo

12. Judyta Kamińska
Warszawa

13. Renata Jackiewicz
Tychy

14. Joanna Wiszka
Poznań

15. Tomasz Kotek
Skierniewice

Premiera płyty 1 października 2006. Płyta dostępna jest w EMPiK-ach oraz wysyłkowo na stronie www.flamenco.org.pl
patroni.gif