POLECAMY

Reżyser rysuje, czyli wystawa prac Andrzeja Wajdy!

Już niedługo będziemy mieli okazję zobaczyć owoce innej pasji reżysera. Zobacz rysunki namalowane przez samego Andrzeja Wajdę
Wyjątkową wystawę reprodukcji rysunków słynnego polskiego reżysera od 28 lipca będzie można oglądać w oddziale Muzeum Nadwiślańskiego – Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 40 faksymiliów prac znajdujących się w kolekcji Domu Aukcyjnego Abbey House.

Zanim został reżyserem, Andrzej Wajda myślał o innej ścieżce artystycznej – chciał być malarzem. W latach powojennych ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie współtworzył słynną Grupę Samokształceniową powołaną przez Andrzeja Wróblewskiego. Choć ostatecznie poświęcił się sztuce filmowej, nigdy nie rozstał się na dobre ze sztukami plastycznymi.

Całe życie kreślił rysunkowe portrety ludzi, których podziwiał, jak: Robert Altman, Stanisław Lem, Józef Czapski oraz swoich utalentowanych przyjaciół: Gustawa Holoubka i Zbigniewa Cybulskiego. Robił notatki z miejsc, w których żył (Paryż) i z tych, które odwiedzał (Tokio), ale też z obejrzanych filmów i spektakli; szkicował projekty scenografii.

Rysunki Wajdy składają się na specyficzną kronikę jego życia, są rodzajem pamiętnika, w którym obraz splata się ze słowem pisanym. Reżyser często dodaje do swoich rysunków opis, komentarz, zapis towarzyszącego mu w danej chwili wrażenia.

Każde drzewo jest święte, gdyż rośnie w nim taka sama dusza jak w nas, którzy na nie patrzymy.


– to spostrzeżenie zapisał podczas wizyty w Japonii. Innym razem artysta wyznaje: „Oczywiście Paryż był miastem moich marzeń. Tuż po wojnie, zanim przeniosła się na stałe do Nowego Jorku, tworzyła się tu sztuka nowoczesna”.
 
Oryginały prac Wajdy znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie oraz między innymi w muzeum w Tokio. Dom Aukcyjny Abbey House w 2011 roku kupił prawa do części rysunkowego dorobku reżysera. Jeden komplet reprodukcji podarował Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wystawa „Reżyser rysuje” w Kazimierzu Dolnym jest kolejną prezentacją prac Andrzeja Wajdy z kolekcji Abbey House po ekspozycjach w Krakowie, Warszawie i Sopocie. Jej otwarcie nastąpi dzień po rozpoczęciu festiwalu „Dwa Brzegi”, którego partnerem jest Muzeum Nadwiślańskie, obchodzące w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Rysunki Andrzeja Wajdy będą gościły w Kamienicy Celejowskiej do 30 września 2013.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
A. Wajda nie ukończył ASP.