Czy wiesz, że to Polacy odkryli klucz do zrozumienia imperium Inków? Wyjątkowa wystawa po raz pierwszy w Polsce!

"Naukowe odkrycie roku" - tak media komentują przełomowe odkrycie małżeństwa polskich archeologów. Wyjątkową wystawę od teraz możesz obejrzeć w Warszawie!
Eksponaty z wystawy "Skarby Peru" fot. materiały prasowe

Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu "Archaeology". Cover-story magazynu National Geographic (Czerwiec 2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii naukowe odkrycie roku. Od teraz wyjątkową wystawę, po raz pierwszy w Polsce, można będzie zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie!

Klucz do zrozumienia początków imperium Inków

Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami odkryli pierwszy, królewski, nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa potrwa do końca maja 2018.

Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. Już od 15 grudnia 2017 roku mauzoleum Castillo de Huarmey zobaczą po raz pierwszy mieszkańcy Warszawy.

Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów należących do ówczesnych elit zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi odkryli i zbadali nienaruszony oraz kompletny królewski grobowiec Wari.

Dlaczego warto odwiedzić wystawę?

Na wystawie, którą będzie można zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, znajdzie się łącznie około 150 obiektów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte przez polsko-peruwiańską ekipę w Castillo de Huarmey. Wśród nich pojawi się bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń, pochodzących z różnych regionów, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.

Nie zabraknie przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów, jak obsydian sprowadzany z peruwiańskich wyżyn lub święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru. Oprócz wymienionych wyżej obiektów na wystawie za pośrednictwem multimediów odtworzony zostanie wygląd odkrytego grobowca. Za scenografię wystawy odpowiada wybitny polski architekt – Przemo Łukasik.

Producentami wystawy są Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych.

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)