Noc Sylwestrowa

Najbardziej magiczna noc w ciągu roku. W ostatnią noc mijającego roku, hucznie bawimy się na różnego rodzaju balach i imprezach. Wtedy to właśnie Stary Rok odchodzi w zapomnienie, a my pełni nadziei witamy Nowy. Większość z nas, planuje ten dzień, na długo przed Świętami Bożego Narodzenia. Mówi się bowiem, że „jaki Sylwester, taki cały rok” – ale nie bierzmy sobie tego do serca.
/ 17.12.2007 09:05

W ostatnią noc mijającego roku, hucznie bawimy się na różnego rodzaju balach i imprezach. Wtedy to właśnie Stary Rok odchodzi w zapomnienie, a my pełni nadziei witamy Nowy. Większość z nas, planuje ten dzień, na długo przed Świętami Bożego Narodzenia. Mówi się bowiem, że „jaki Sylwester, taki cały rok” – ale nie bierzmy sobie tego do serca. Z tą nocą, podobnie jak z innymi uroczystościami, wiąże się cała masa zwyczajów i przesądów, na które spójrzmy raczej z przymrużeniem oka i po prostu dobrze się bawmy!

Wielu z nas nie wyobraża sobie tej nocy, bez wielkiego, hucznego balu w licznym gronie. Zapewniam jednak, że można się świetnie bawić, również w kameralnym gronie bliskich nam osób. Nie trzeba wówczas wynajmować wielkiego lokalu, ani wydawać majątku na Sylwestrową kreację czy bilet wstępu. Dlatego warto zastanowić się nad zorganizowaniem Sylwestrowej nocy np. we własnym mieszkaniu, z kilkoma zaprzyjaźnionymi parami.

Jeśli wiecie już, ile osób pisze się na imprezę – podzielcie się obowiązkami tak, by każdy miał jakiś wkład w organizację zabawy. Nie wszystko musi spoczywać na barkach właścicieli mieszkania. Poniżej lista rzeczy, które koniecznie należy wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań.

Tematyka
Przygotowania należy rozpocząć od określenia założeń dotyczących całej imprezy. Zorganizujcie burzę mózgów, a potem wybierzcie najlepsze pomysły. Być może uda Wam się wyłuskać jakieś oryginalne elementy, które po złożeniu dadzą niesamowity efekt i nadadzą Waszej imprezie wyjątkowego charakteru. Pomysłów jest wiele, a ograniczeniem może być wyłącznie Wasza wyobraźnia.. Możecie np. zorganizować bal przebierańców – na którą każdy będzie musiał przyjść w przebraniu albo imprezę w stylu lat osiemdziesiątych? Kiedy już ustalicie, jaki charakter będzie miała Wasza impreza, możecie przystąpić do przygotowań.

Muzyka
Bez wątpienia, najważniejszym elementem tego wieczoru będzie dobra muzyka. Spróbujcie wcześniej ułożyć wspólnie listę przebojów, bez których nie wyobrażacie sobie tej nocy, a potem wyznaczcie osobę, która zajmie się kompletowaniem utworów i będzie odpowiedzialna za muzyczną oprawę Waszej imprezy. Nie ma bowiem nic gorszego, niż impreza, na której wszyscy goście pragną dopchać się do sprzętu i puścić swój ulubiony utwór, a żaden kawałek nigdy nie jest puszczony w całości.

Dekoracje
Zadbajcie o odpowiedni klimat. Wszelkiego rodzaju kolorowe maski, balony, serpentyny są jak najbardziej pożądane! Dekoracje możecie przygotować wspólnie, albo wyznaczyć jedną osobę, która zajmie się przystrojeniem miejsca imprezy. W tej kwestii, wszelkie chwyty są dozwolone. Im więcej kolorów, tym lepiej. Warto również pomyśleć o odpowiedniej dekoracji stołu – bez względu na to, czy dania będą serwowane w postaci szwedzkiego stołu czy będą lądowały na stole zastawionym elegancką białą porcelaną. Błyszczący obrus, świeczki, a także kolorowe mieszadełka do drinków, parasolki – mogą nadać imprezie niezwykłego charakteru.

Jedzenie
Odpowiednio dobrane menu, jest również bardzo ważne. Impreza Sylwestrowa, trwa zwykle bardzo długo, dlatego należy przygotować przynajmniej jeden ciepły posiłek. Resztę dań można serwować na zimno. Przygotowanie dań jest pracochłonne, dlatego warto przydzielić do tego zadania przynajmniej kilka osób, albo rozważyć kwestię skorzystania z usług firmy cateringowej. Można również przydzielić każdej osobie po jednym daniu – dzięki temu, nikt się nie przepracuje, potraw będzie więcej i będą różnorodne – to również świetna okazja, aby zapoznać się ze zdolnościami kulinarnymi naszych znajomych.

Nie zapomnijcie o drobnych przekąskach – doskonale sprawdzają się małe kanapeczki – ich przygotowanie nie jest pracochłonne, dlatego przygotowanie wielkiego stosu nie zajmie nam dużo czasu, a zobaczycie jak szybko będą znikały ze stołu. Oprócz tego oczywiście wszystko co chrupiące: fistaszki, pistacje, studenckie mieszanki, chipsy, ciasteczka, chrupki.

Napoje – nie można o nich zapomnieć! Noc Sylwestrowa zwykle jest bardzo huczna, dużo tańców, śmiechu i zabaw. Dłuższa chwila na parkiecie powoduje u nas uczucie pragnienia, dlatego każda ilość napojów bezalkoholowych jest dozwolona. Zróbcie rozeznanie, żeby nie kupić np. całej zgrzewki soku porzeczkowego, który nie każdy lubi. Wyznaczcie osobę, najlepiej taką, która posiada samochód, żeby zaopatrzyła imprezę w odpowiednią ilość napojów – również wyskokowych. Alkohol w noc Sylwestrową leje się strumieniami, ale nie wolno przesadzać. Należy zawsze pamiętać o tym, żeby nie mieszać ze sobą alkoholi, gdyż skutki mogą być opłakane. Koniecznie zadbajcie o to, żeby pojawił się szampan – trudno sobie bowiem wyobrazić północ, bez fajerwerków i strzelających korków od szampana.

Sylwestrowe kreacje
Charakter imprezy, determinuje niejako rodzaj stroju, który będzie mile widziany. Jeśli będzie to bal przebierańców, nie warto się wyłamywać. Raz w roku, wolno zaszaleć każdemu! Jeśli nie wyobrażacie sobie Sylwestrowej nocy bez wieczorowych kreacji i fraków – nawet organizując imprezę w domu, możecie przecież ubrać się tak, jak tylko chcecie! Wyjątkowy strój, nada Waszej domowej imprezie wyjątkowego, wytwornego charakteru. Chyba, że zdecydujecie się raczej na luźne, a`la dyskotekowe stroje – wtedy też, nie warto ryzykować i ubierać sukni balowej. Dostosowanie się do większości, pozwoli uniknąć sytuacji, w której jedna ze stron będzie zażenowana ubiorem innej – to niestety bardzo może zepsuć nastrój.

Dobry humor
Nawet najbardziej genialna muzyka, najsmaczniejsze dania czy najpiękniejsze dekoracje, nie uczynią nocy Sylwestrowej udaną, jeśli pójdziemy na nią w kiepskim nastroju. Zadbajmy o to, żeby humor nam dopisywał, nawet jeśli nie udało nam się zdobyć pięknej sukienki czy super utworu. Nie pozwólmy, żeby cokolwiek zepsuło nam humor. Nie wdawajcie się w kłótnie, bądźcie dla siebie mili i postarajcie się, żeby ten wspólnie spędzony czas, był pełen radości.

Pamiętajcie, że Noc Sylwestrowa może być najpiękniejsza pod słońcem, bez względu na to, gdzie będziemy ją spędzali. To, że nie mamy żadnych planów na ten wieczór, też nie jest katastrofą – zwłaszcza, że przed nami miesiąc karnawału i licznych imprez, kiedy na pewno odbijemy to sobie z nawiązką. Nie martwcie się, Nowy Rok i tak przyjdzie, nawet wtedy, kiedy z jakichś powodów, nie dojdzie do żadnej sylwestrowej zabawy.

Szczęśliwego Nowego Roku Kochani!

Karolina Małgorzata Górska