Nietypowe muzea w Polsce - warto zobaczyć

Nietypowe muzea w Polsce - warto zobaczyć fot. Materiały prasowe
Milena Oszczepalińska / 03.03.2015 14:46
Nietypowe muzea w Polsce - warto zobaczyć fot. Materiały prasowe
Odwiedzenie każdego z muzeów kryje w sobie wartość dodaną. Historyczne i artystyczne eksponaty pozwalają nam wynieść pokłady ciekawej wiedzy, którą można zabłysnąć w towarzystwie. Szczególnie jeśli muzeum jest nietypowe. Wtedy jego wnętrze inspiruje nawet tych, którzy nie przepadają za zwiedzaniem takich miejsc. Oto te, które trzeba zobaczyć!

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Drugiego takiego miejsca próżno szukać nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Wschodniej. Jako jedyne muzeum na tym obszarze związane jest z tak wielkim kultywowaniem tradycji wypiekania chleba oraz gromadzeniem eksponatów dotyczących jego historii. W tej śląskiej placówce znajdują się nietuzinkowe zbiory maszyn, urządzeń, naczyń, zdjęć, pocztówek, a nawet elementy wyposażenia wnętrz czy archiwalne dokumenty pamiętające XVI wiek. Jedną z największych atrakcji jest możliwość własnoręcznego uformowania i upieczenia chleba. Dzięki temu muzeum w Radzionkowie jest miejscem ekscytującym zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów, którzy mogą poznać tradycje i zwyczaje piekarskiego fachu od podstaw.

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

„Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie” – tak głosi stara polska prawda, z którą niewielu z nas chciałoby polemizować. Muzeum w Szklarskiej Porębie na Dolnym Śląsku to prawdziwe centrum trunków, których cena nie nadszarpuje domowego budżetu. Fascynujące jest nie tyle bogactwo kolekcji znajdującej się w budynku Chaty Walońskiej, ile przede wszystkim jej niezwykle oryginalna estetyka i nazewnictwo. Wśród trunków nie brakuje motywów typowo żeńskich, jak „Cycula” czy „Maryś osiemnastka mocne przeżycie”, oraz tych typowo męskich, jak chociażby „Platon” czy „Mocny Walduś K.”. Co ciekawe, darczyńcą części zbiorów jest znany polski aktor i satyryk Stefan Friedmann – odtwórca głównej roli w popularnym serialu „Na kłopoty Bednarski”.

Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Muzeum znajdujące się w stolicy województwa lubuskiego jest miejscem, które bez wątpienia należy odhaczyć, odwiedzając te najbardziej nietypowe w Polsce. Jest jednak pewien warunek: osoby wrażliwsze powinny przygotować się na trudny widok. To, co można zobaczyć w środku, niejednokrotnie przyprawia bowiem o dreszcze. Zielonogórskie muzeum jest największą placówką w naszym kraju, która prezentuje fascynujący zbiór przedmiotów stosowanych w ramach wymierzenia kar skazańcom w średniowieczu i czasach nowożytnych. Wystawę można podziwiać w mrocznych piwnicach, przy dodatkowych efektach dźwiękowych – odczytywanych wyrokach czy jękach katorżników. Największym skarbem Muzeum Dawnych Tortur są kamienie hańbiące – jedne z trzech w całej Europie zachowane w tak idealnym stanie – którymi wymierzano karę kobietom oskarżanym m.in. o plotkarstwo…

Muzeum Ikon w Supraślu

Podlaskie muzeum w Supraślu to prawdziwe połączenie kulturowo-etnicznych tradycji z nowoczesnością. To pierwsze w Polsce muzeum interaktywne, które prezentuje sztukę sakralną prawosławia, dające nie tylko możliwość zapoznania się z unikalnymi ikonami czy freskami, ale także zdobycia ciekawej wiedzy na drodze multimedialnej. Ponadczasowy charakter i atmosferę można poczuć chociażby poprzez oglądanie filmów o pisaniu ikon czy historii podlaskich cerkwi. Muzeum znajduje się na terenie klasztoru bazylianów i posiada 9 sal, w których można podziwiać około 1200 przedmiotów sakralnych w świetlnej i dźwiękowej oprawie – niektóre z nich pamiętają XVIII wiek.

Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji

Podlaskie ma na swojej mapie niejedno atrakcyjne turystycznie miejsce. Biorąc pod uwagę nietypowe muzea, warto zajrzeć również do urokliwego Lipska. Nie chodzi tutaj oczywiście o znane niemieckie miasto, lecz o miejscowość położoną przy granicy z Białorusią, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Lipskie muzeum to nieszablonowa placówka, która dba o zachowanie dobrze znanej większości Polaków tradycji pisankarskiej. W miejscu tym można przyglądać się zjawiskowym eksponatom pisanek, poznać ich historię, jak również czynnie uczestniczyć w ich tworzeniu. Muzeum oferuje bowiem specjalne warsztaty rękodzieła ludowego z pisankarstwa, podczas których uczestnicy poznają metodę batiku szpilkowego oraz sposoby barwienia pisanek. Chętni mogą zapisać się też na warsztaty z wyrobu pieczywa obrzędowego, palm wielkanocnych czy kwiatów bibułkowych.
     
Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.
Tagi: muzeum