POLECAMY

Polacy pokazali, że pamiętają

Niemal 100 tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich.
Polacy pokazali, że pamiętają fot. materiały prasowe

Kampania BohaterON powstała, by każdy zainteresowany mógł podziękować ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach związanych z Powstaniem Warszawskim.

W I edycji ogólnopolskiej akcji BohaterON - włącz historię! Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich 97 359 kartek, z których aż 10 633 zostało wykonanych ręcznie zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Bardzo dużo pocztówek i listów było spersonalizowanych - na stronie wydarzenia była lista wszystkich żyjących uczestników powstania. Nadawcy mogli więc dokładnie poznać sylwetki i skierować słowa podziękowania do konkretnego powstańca.

Powiedzonka Piłsudskiego nadal aktualne?


fot. materiały prasowe

Kartkę mógł wysłać każdy. Przez cały czas trwania akcji - od 3 sierpnia do 2 października - bezpłatne pocztówki były dostępne m.in. w placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto czy pociągach Pendolino. Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, tak komentuje pierwszą edycję akcji:

Wielu Powstańców, oprócz kartek, otrzyma również wzruszające listy, których nadesłano aż 2330. Okazało się, że kilka słów to dla Polaków za mało, by wyrazić swoje uznanie za patriotyczną postawę i odwagę uczestników walk o stolicę. Otrzymaliśmy również wiele maili i telefonów od ludzi, którzy chcieliby jeszcze bardziej zaangażować się w podtrzymywanie pamięci historycznej oraz wesprzeć Powstańców. Serdecznie dziękujemy za wszystkie przychylne słowa. Stanowią dla nas dodatkową motywację podczas planowania kolejnej edycji akcji.


fot. materiały prasowe

Finał I edycji projektu odbył się 8 listopada w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Część oficjalną uroczystości uświetnił koncert Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak oraz rapera Miłosza "Miuosha" Boryckiego, którzy wykonali utwory z płyty "Historie".

Głównym punktem wieczoru było symboliczne przekazanie na ręce obecnych na uroczystości Powstańców Warszawskich oraz dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego kartek wykonanych przez dzieci ze szkół przyszpitalnych.

Już niebawem wszystkie pocztówki i listy za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego trafią do adresatów. A my czekamy na kolejne edycje.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)