Godzina dla Morświna - akcja WWF fot. Materiały prasowe

Godzina dla Morświna - akcja WWF

Nowa odsłona kampanii "Godzina dla Ziemi"
Milena Oszczepalińska / 20.03.2015 15:41
Godzina dla Morświna - akcja WWF fot. Materiały prasowe
WWF od lat stara się przekonać nas, jak duży wpływ na środowisko ma działalność człowieka i jak często negatywny jest to wpływ. W ramach kampanii "Godzina dla Ziemi", którą znamy ze zgaszonych świateł jako symbolu dbania o ekologię, w tym roku dołączony jest nowy projekt - "Godzina dla Morświna". Niewiele osób wie, że morświn jest jedynym gatunkiem walenia, który stale występuje w wodach Bałtyku.

"Godzina dla Morświna"

Co prawda morświn jest obecnie jedynym waleniem pływającym w Bałtyku na stałe, ale wymaga szczególnej ochrony. Jego populacja ciągle spada. Jeżeli człowiek nie zmieni swojego podejścia do ekologii, ten ssak wkrótce wyginie. Obecnie w Bałtyku żyje nie więcej niż 450 osobników morświna.

Jak WWF chce uratować morświny?

Wiele europejskich państw, w tym Polska, w ramach konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (CMS) podpisało specjalnie porozumienie (ASCOBANS) na rzecz ochrony tego gatunku. Polska wciąż nie posiada jednak zatwierdzonego Programu Ochrony Morświna, którego projekt  został złożony m.in. z inicjatywy WWF Polska już w 2013 roku do Ministerstwa Środowiska.

Przedstawiciele WWF chcą, aby postanowienia umowy były jak najszybciej wdrażane przez polskie państwo. "Morświny giną w Bałtyku w rezultacie m.in przyłowu, czyli przypadkowego złowienia w sieci rybackie. Jednocześnie oddziałuje na nie szereg innych zagrożeń, w tym zanieczyszczenie morza i zakłócenia hydroakustyczne. Ostatnie z wymienionych zagrożeń jest rezultatem rosnącego natężenia hałasu, związanego z transportem morskim, podwodnymi detonacjami i agresywnymi wobec przyrody formami rekreacji i rozrywki" - przyznaje Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

Jak można pomóc w akcji "Godzina dla Morświna"?

Wystarczy, że poprzemy naszym głosem petycję, którą WWF przedłoży rządzącym. Każdy może podpisać się pod apelem, który znajduje się na stronie www.godzinadlaziemi.pl  i być głosem morświna.

Morświn podróżuje po Polsce

Przedstawiciele WWF Polska postanowili objechać niemal cały kraj z morświnem, zachęcając wszystkich do udziału w akcji. Morświn wyruszył z Rzeszowa 3 marca. Objazd po Polsce zakończy się 28 marca, w Gdyni, kiedy o 20.30 w symbolicznym geście zgasną światła na całym świecie. Wtedy też, w wielu polskich miastach światła zgasną „dla morświna”.
Materiały prasowe - WWF

Zobacz też:

Tagi: WWF