POLECAMY

Audiobook Król Maciuś Pierwszy

Król Maciuś Pierwszy to historia, która na stałe weszła do kanonu polskich bajek, z tradycją niemal stuletnią, która mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualna. Teraz w wersji audiobookowej czyta Krzysztof Tyniec.

Król Maciuś Pierwszy to historia, która na stałe weszła do kanonu polskich bajek, z tradycją niemal stuletnią, która mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualna. Teraz w wersji audiobookowej czyta Krzysztof Tyniec.

Opowieść o małym chłopcu, który po śmierci swojego ojca, sam zostaje królem. I wydawałoby się, że teraz będzie dopiero szczęśliwy, bo przecież król może robić wszystko. Nic bardziej mylnego, Maciusia ogranicza etykieta dworska, a zamiast zabawy jego życie wypełniają nudne narady i sprawozdania ministrów. Po tym jak w jego państwie wybucha wojna, Maciuś wraz ze swoim przyjacielem Felkiem postanawia wziąć w niej udział. Mimo wielu trudnych sytuacji, udaje mu się wygrać wojnę. Maciuś sam postanawia kierować państwem, a z rad ministrów tylko korzystać, pragnie wprowadzić wiele reform, które jednak wymagają pieniędzy. Aby je zdobyć wyrusza w podróż do króla Bum-Druma. Maciuś uczy się mądrze podejmować decyzje, zdobywa zaufanie króla, wiele spraw udaje mu się rozwiązać dzięki dyplomacji. W życie wprowadza reformy, z których najważniejsza to zrównanie praw dorosłych i dzieci i wprowadzenie dziecięcego sejmu. Jednak, jak to w przypadku sprawowania władzy bywa, w otoczeniu Maciusia pojawiają się szpiedzy, a on sam wkrótce zostaje pokonany i zesłany na bezludną wyspę.

Bajkę czyta Krzysztof Tyniec - aktor świetnie chyba wszystkim znany, który swoim charakterystycznym głosem potrafi wprowadzić niesamowity nastrój, a swoim dubbingowym bohaterom nadać wyjątkowych cech. No i rzeczywiście w tej roli sprawdza się świetnie. Wszystkim dzieciom, które uwielbiają słuchać czytania książek, z pewnością jego interpretacja się spodoba, a rodziców w wieczornym czytaniu wyręczy.

Bajka podejmuje ważną tematykę sprawowania władzy i wpływu ludzi kierujących państwem na życie innych. Dużo tu o mądrym podejmowaniu decyzji, o rozwiązywaniu problemów, o władzy w ogóle. Opowieść pokazuje, że rządzenie to wcale nie taka łatwa sprawa, dokonywanie wyborów wiąże się z popełnianiem błędów, a nawet mądre decyzje potrafią wzbudzać sprzeciw innych.

Audiobook warto polecić wszystkim, którzy lubią słuchać bajek, szczególnie chłopcom, gdyż opisy walk z pewnością przemówią do ich wyobraźni. Dla dorosłych, którzy z sentymentem wracają do tej lektury, audiobook czytany przez Krzysztofa Tyńca będzie doskonałą podróżą do dziecięcych lat. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)