Ekspert radzi: Czy opłaca się oszczędzać na lokacie?

- PZU
Wszystko zależy od tego jakie mamy cele finansowe. Lokata bankowa to niski, ale pewny zysk i łatwy dostęp do środków w razie potrzeby.
Zakładając, że korzystamy z ofert sprawdzonych i renomowanych instytucji finansowych, to nasze ryzyko ograniczone jest co najwyżej do utraconych korzyści, czyli tego czy mogliśmy wybrać inną, lepiej oprocentowaną lokatę niż nasza. Poziom zysków, czyli stopa zwrotu z lokat bankowych jest jednak znacznie niższa niż stopy zwrotu z produktów, które są obarczone mniejszym, czy większym ryzykiem straty. Zasada jest prosta. Im bezpieczniej chcemy ulokować pieniądze tym mniej zyskamy. I odwrotnie, im więcej chcemy zyskać tym większy poziom ryzyka musimy zaakceptować. Na przeciwległym do lokat bankowych końcu pod względem wyższych zysków) i relatywnie wysokiego ryzyka straty są akcyjne fundusze inwestycyjne czyli inwestowanie w akcje i tzw. instrumenty pochodne. Istnieją też rozwiązania pośrednie, które łączą cechy lokat bankowych ze stopami zwrotu bliższymi np. umiarkowanie ryzykownym funduszom inwestycyjnym, jak np. produkty strukturyzowane oferowane zarówno przez banki (w formie lokat ustrukturyzowanych) jak i towarzystwa ubezpieczeniowe (oferowane w formie polis ubezpieczeniowych co daje dodatkowe korzyści prawno podatkowe w stosunku do lokaty bankowej).
Odpowiadając zatem na pytanie – tak warto oszczędzać na lokacie, bo generalnie warto oszczędzać, gromadzić i powiększać nasze bezpieczeństwo finansowe. Ale lokata powinna nam służyć przede wszystkim do gromadzenia tej część naszych środków, które nie mogą być wystawione na żadne ryzyko straty i do których musimy mieć łatwy dostęp w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli bezpieczeństwo jest priorytetem, a horyzont czasowy się wydłuża, warto rozważyć ulokowanie części środków we wspomniane produkty strukturyzowane. Przy długim horyzoncie czasowym warto sięgnąć po produkty o wyższych potencjalnych stopach zwrotu, jak fundusze inwestycyjne, czy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.
Przemysław Orłowski,
Biuro Produktów Indywidualnych PZU Życie