8 powodów, dla których warto odwiedzić Zieloną Górę
Miasto Bachusa z winnicami, winiarniami, pomnikami boga wina i festiwalem Winobranie. Tryskające młodzieńczą energią, ale też zwrócone ku przeszłości.

- Oprac. Hanna Budzisz
Zamknięte dla ruchu kołowego centrum handlowe, gastronomiczne i kulturalne miasta. Można tu zrobić zakupy, smacznie zjeść i obejrzeć spektakl teatralny w Teatrze Lubuskim. Na placu przed Hotelem Śródmiejskim ? pomnik Bachusa siedzącego na beczce. Tropienie innych rzeźb i posążków związanych z tradycjami winiarskimi Zielonej Góry (a jest ich w mieście wiele) to ulubiona rozrywka turystów.
1 z 7

WINO
Winnice zakładano tu od XIV w. I choć w 1999 r. zlikwidowano Lubuską Wytwórnię Win, mieszkańcy starają się ożywić tradycje winiarskie. Jak grzyby po deszczu powstają w okolicy winnice. We wrześniu całe miasto żyje Winobraniem ? 9-dniowym świętem z koncertami, wernisażami, spektaklami, wystawami. I oczywiście, degustacjami win.
2 z 7

KABARETY, KABARETY
Widocznie zielonogórzanie potrafią się śmiać z siebie i innych, bo to w tym mieście powstały m.in.: Potem, Jurki, Ciach, Szum, Halama i wiele innych. A raz w roku, w grudniu, odbywa się wielka feta: Festiwal Kabaretu.
3 z 7

AMFITEATR
Miejsce legenda - przez 26 lat odbywały się tu festiwale piosenki radzieckiej. Co roku można obejrzeć m.in. Festiwal im. Anny German (w maju), Międzynarodowy Festiwal Folkloru (we wrześniu), Lato Muz Wszelakich (w lipcu i sierpniu).
4 z 7

PALMIARNIA
Na szczycie Winnego Wzgórza wznosi się imponujący szklany obiekt, w którym znajduje się ponad 200 gatunków roślin, 7 akwariów z tropikalnymi kolorowymi rybami, żółwiami i innymi wodnymi stworzeniami oraz super-knajpka w otoczeniu bujnej zieleni. Z tarasu jest wspaniały widok na miasto. Tuż obok znajduje się Domek Winiarza z 1818 r. - wizytówka miasta.
5 z 7

SROKI
Jest ich tu najwięcej w Europie. Oblicza się, że na 1 km kw. zabudowy mieszka aż 30 ptasich par.
6 z 7

RATUSZ I STARY RYNEK
Od XII w. jest to centralny punkt miasta. Niegdyś był tu plac targowy. Na Starym Mieście w malowniczych kamieniczkach z XVIII i XIX w. mieści się wiele kawiarni i barów. Ratusz (XV w.) ma charakterystyczną, odchyloną od pionu wieżę. Na Starym Mieście warto też obejrzeć konkatedrę św. Jadwigi (XIII w.) i Wieżę Łazienną (XV w.).
7 z 7

WZGÓRZA PIASTOWSKIE
To ?zielonogórskie góry? (ponad 200 m n.p.m.) upamiętniające księcia Henryka XIV Wróbla z dynastii Piastów, który jako jedyny używał tytułu księcia Zielonej Góry. W tutejszych lasach rosną nawet kasztany jadalne! A na Górze Tatrzańskiej jest wyciąg narciarski i tor saneczkowy.