POLECAMY

Walizka przed i po urlopie

Po powrocie ze wspaniałych wakacji zwykle wypakowujemy swoje rzeczy, pierzemy je, wietrzymy. A walizy zamykamy, często wkładając jedną w drugą dla oszczędności miejsca i odstawiamy na pawlacz lub do skrytki.
Po powrocie ze wspaniałych wakacji zwykle wypakowujemy swoje rzeczy, pierzemy je, wietrzymy. A walizy zamykamy, często wkładając jedną w drugą dla oszczędności miejsca i odstawiamy na pawlacz lub do skrytki. Czekają tam na nas i nasze drogocenne bagaże do następnego lata. W uznaniu zasług za ochronę naszych rzeczy poświęćmy im jeszcze kilka chwil.

W czasie podróży autokarem mogła być narażona na obijanie się o inne bagaże i wózki w nie do końca wypełnionym luku pod podłogą pojazdu. Najgorsze przeżywają bagaże podczas podróży samolotem i może dobrze, że tego na ogół nie widzimy. Co najmniej cztery razy (wylot i powrót) każda waliza jest rzucana przez obsługę lotniska, niczym przysłowiowe kartofle. Owe kartofle już by się nie nadawały do spożycia, a nasza waliza dzielnie broni swojej zawartości. Obejrzyjmy więc dokładnie wózek, kółka, wszystkie uchwyty i naroża. Może coś trzeba naprawić, żeby tuż przed wyjazdem nie mieć do niej pretensji, że trzeba lecieć po nową. Sprawdźmy też wszystkie jej kieszonki, skrytki i zakamarki pod podszewką, czy nic nie zostało, czego będziemy za kilka dni szukać. Na pewno trzeba walizkę oczyścić z zewnątrz.

Walizka przed i po urlopie

Otwarte walizy pozostawmy na 2-3 dni w przewiewnym miejscu, żeby przewietrzyły się. Jeśli coś się wylało (szampon, balsam czy hiszpański jerez lub włoska grappa), trzeba to miejsce przemyć i dobrze wysuszyć. Potem do wnętrza włóżmy mocno pachnące mydełko, saszetkę z lawendą lub aromatycznymi ziołami. Zniechęci to mole, rybiki czy mrówki przed osiedleniem się w niej na zimę. A przed następnym wyjazdem zaopatrzmy się w taśmę lub folię ochronną i owińmy nią bagaż w kilku najbardziej narażonych miejscach. Na niektórych lotniskach (w Polsce jeszcze nie) dostępna jest usługa pakowania waliz w rękaw foliowy (jak choinki), co warto uczynić. Nawet, jak walizka nie wytrzyma stresu podróżnego i otworzy się, nasze rzeczy w niej pozostaną.

mwmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)