Wakacje na własną rękę - raport z wakacji 2013!

Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta.
/ 15.07.2013 08:36

Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta.

Wakacje na własną rękę - raport z wakacji 2013!

fot. depositphotos.com

„Wakacje to czas wzmożonego zainteresowania podróżami na własną rękę - w tym roku taką formę turystyki wybrało o 20% więcej Polaków niż w roku minionym. Coraz więcej turystów przekonuje się, że samodzielne przygotowanie urlopu jest proste i bezpieczne, zapewnia swobodę i pełną kontrolę nad przebiegiem podróży, a dobrze zorganizowany wyjazd umożliwia sporą oszczędność” - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. „Aby obniżyć koszty wyjazdu, Polacy coraz częściej podróżują na pokładach niskokosztowych przewoźników. Z naszych analiz wynika, że aż 65 % rezerwacji na tegoroczne wakacje stanowią loty tanimi liniami”.

Najpopularniejsze kraje na wakacje

Z danych platformy FRU.PL wynika, że większość Polaków spędzi w tym roku urlop w Europie (75%), na drugim miejscu plasuje się Azja (12%). Wśród kierunków europejskich najbardziej popularne są Włochy, Hiszpania i Francja, dokąd poleci odpowiednio 30%, 25% oraz 17% turystów. Podczas tegorocznych wakacji ogromną popularnością cieszy się Chorwacja - wybierze się tam 10%. turystów planujących urlop poza Polską. „Mimo, że wśród kierunków urlopowych od lat królują kraje Regionu Śródziemnomorskiego, to zauważalny jest wzrost zainteresowania regionem Półwyspu Bałkańskiego. „Coraz częściej turyści decydują się na podróż samolotem do Chorwacji, do czego zachęca zarówno bogata oferta połączeń lotniczych jak i możliwość rezerwacji lotu w niskiej cenie. W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast w okresie od maja do października bieżącego roku z czterech polskich miast można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu i Dubrownika. Do Chorwacji latają również niskokosztowni przewoźnicy: Ryanair i Wizzair, u których bilet lotniczy można zarezerwować już za około 300 zł”.

Rzym, Barcelona i Paryż

Najbardziej popularnymi miastami, do których wybierają się w tym roku polscy turyści są Rzym, Barcelona i Paryż. Niemal co dziesiąty planuje samodzielny wyjazd na Majorkę lub na Sycylię (9 %).
„Regiony, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla wakacji z biurem podróży, zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników wyjazdów „do it yourself". Zorganizowany na własną rękę urlop na Majorce może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z touroperatorem. Wyspa szczyci się bowiem szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, co sprzyja wyszukaniu kwatery odpowiadającej naszym możliwościom finansowym. Dodatkowo, koszty przelotu możemy obniżyć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej i śledząc ceny biletów lotniczych. Przykładowo, rezerwując w maju lot, na pokładzie linii Ryanair, do Palma de Mallorca mogliśmy za niego zapłacić 138 zł”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Tanimi liniami na wakacje

Jak wynika z danych FRU.PL, większość lotów na wakacje (65%) stanowią podróże tanimi liniami lotniczymi. Liderem wśród przewoźników jest Ryanair, na pokładach którego poleci 41,1% pasażerów, zaś na miejscu drugim z 15 % udziałem znalazł się Wizz Air wyprzedzając PLL LOT, z którym poleciało 14,9% pasażerów. „O wyborze podróży tanimi liniami decydują względy praktyczne i nawet niedogodności związane niekiedy ze sporą odległością lotniska od centrum miasta nie zniechęcają Polaków do podróżowania tanimi liniami. Podróż na podkładzie niskokosztownego przewoźnika to przede wszystkim duża oszczędność. Podczas tegorocznych wakacji średnie ceny biletów są nawet o 92% niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi u regularnych linii rejsowych”. Warto zauważyć, że niższe ceny lotów wpływają również na częstotliwość zagranicznych podróży – dzięki tanim przewoźnikom wielu Polaków może pozwolić sobie na więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w ciągu roku” - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.02.2014 22:57
ja byłam z biurem podróży, chciałam samodzielnie zorganizować wakacje, ale koniec końców nie miałam czasu i ochoty. Prościej było kupić wycieczkę. My zdecydowaliśmy się na alfa star, po przeczytaniu pozytywnych opinii w internecie. Bardzo dobrze zorganizowany i przyjemny wyjazd.
/31.07.2013 15:24
my jak zwykle na ostatnią chwilę ;) dobrze, że z kasą nie ma problemu dzięki lokatom w getinie. opłacało się odkładać ;)
/31.07.2013 11:08
Wakacje na własną rękę wcale nie są takie fajne. Chyba, że się ma już znajomości tu i ówdzie i można gdzieś pojechać taniej. Ale ogólnie w biurach wcale nie jest tak drogo, też mają promocje i można coś ciekawego sobie znaleźć. Ja w tym roku planuję Turcję, ale jeszcze wycieczki kupionej nie mam. Jak zawsze pewnie spontanicznie coś znajdę w ostatniej chwili.
POKAŻ KOMENTARZE (1)