wyspa fot. ONS

Pomysły na urlop za granicą - Podróżnicze inspiracje

Piaszczyste plaże, laguny do nurkowania, owoce morza i inne przyjemności
/ 10.03.2015 15:40
wyspa fot. ONS

Wiele z was już pewne myśli o urlopie. Gdzie pojechać tym razem? Może czas postawić na coś nietypowego. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 wysp na wymarzony urlop.

10 wysp na wymarzony urlop:

1. Rugia (Niemcy)

Znajdująca się „za miedzą” niemiecka wyspa Rugia, jest dobrze znanym w Niemczech, letnim kurortem. 60 km piaszczystych plaż przyciąga co roku entuzjastów sportów wodnych, a 2 parki narodowe chroniące kredowe klify i nadmorską roślinność – miłośników przyrody. Na wyspie dobrze rozwinięta jest baza noclegowa: od pól campingowych po luksusowe pensjonaty.

2. Arran (Wielka Brytania)

Szkocka wyspa Arran z umiarkowanym klimatem. Dzięki Prądowi Zatokowemu, może być idealnym miejscem dla miłośników golfa. Pomimo niedużych rozmiarów wyspy (427 km2) znajduje się na niej 7 ogólnie dostępnych pól golfowych.

Wyspa jest miniaturowym odzwierciedleniem wszystkiego, co stanowi istotę Szkocji: znajdują się tutaj zamki i gorzelnie, góry i doliny, wspaniałe plaże i mnóstwo możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

3. Necker (Brytyjskie Wyspy Dziewicze)

Malutka karaibska wysepka należąca do brytyjskiego przedsiębiorcy Richarda Bransona. Gospodarz oddaje gościom do dyspozycji okazałą willę urządzoną w stylu indonezyjskim i apartamenty typu studio.

4. Bermudy (terytorium zależne Wielkiej Brytanii)

Bermudy są właśnie takie, jakie powinny być wszystkie karaibskie wyspy: pastelowe fasady urokliwych budynków, piękne plaże i cudowny klimat. Z tą różnicą, że Bermudy nie leżą na Morzu Karaibskim, a na Oceanie Atlantyckim. Ponad 1000 km na wschód od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (na wysokości stanu Północna Karolina).  Stolica wyspy - Hamilton, jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem.

5. Wyspy Whitsunday (Australia)

Bazą wypadową na Wyspy Whitsunday jest miasto Airlie Beach na północno-wschodnim wybrzeżu Australii.

Miejsce to upodobali sobie turyści, którzy stąd wyruszają na eksplorację Wielkiej Rafy Koralowej. Jednym z najlepszych sposobów jest wynajęcie jachtu i popłynięcie nim na jedną z 74 wysp. Większość z nich jest niezamieszkana, a biel plaż kontrastuje z głębokim błękitem otaczających je wód.

6. Archipelag Bazurato (Mozambik)

Łańcuch 5 tropikalnych wysp tego archipelagu leży zaledwie około 20 km od wybrzeży Mozambiku. Obszar wysp i wybrzeży został w roku 1971 objęty ochroną, dzięki czemu nietknięte pozostały rafy koralowe wokół wysp, które wraz z przepięknymi plażami stały się magnesem przyciągającym miłośników nurkowania z całego świata.

Zakwaterowanie i wyżywienie można znaleźć w wielu ustronnie położonych luksusowych bungalowach, co prawda niekoniecznie tanich, ale za to dających wrażenie, że się jest na bezludnej wyspie.

7. Wyspy Magdaleny (Kanada)

Archipelag wysp zlokalizowany w Zatoce Św. Wawrzyńca staje się coraz bardziej popularną destynacją turystyczną. Populacja wysp latem wzrasta czterokrotnie, dzięki miłośnikom wspaniałych plaż, gościnnej atmosfery i znakomitej wyspiarskiej kuchni. Dodać należy, że główną branżą, jaką zajmują się mieszkańcy wysp, jest obok turystyki, rybołówstwo. Jeśli wyjedziesz stamtąd nie spróbowawszy miejscowego homara, to pobyt na Wyspach Magdaleny możesz uznać za stracony.

8. Wyspy Cooka (Polinezja)

Na Wyspy Cooka nie da się zaglądnąć „przy okazji” ani „po drodze”, są one rozrzucone na rozległej powierzchni Oceanu Spokojnego na północ od Nowej Zelandii i na wschód od północnych wybrzeży Australii.

Największą wyspą, na którą można się dostać samolotem, jest Rarotonga, znaleźć tam można istną mieszankę krajobrazów: od tropikalnej puszczy przez góry do pocztówkowych plaż. Pozostałe wyspy takie jak Aitutaki, ‘Atiu, Mau’ke i Mitiaro są równie godne polecenia, chociażby dlatego, aby poznać tradycyjną polinezyjską kulturę i styl życia mieszkańców.

9. Sipadan (Malezja)

Osiągająca niemal 700 metrów wysokości wyspa położona na Morzu Celebes, pokryta lasami deszczowymi jest Mekką dla płetwonurków. Wyspa znana jest, jako jedno z najpiękniejszych nurkowisk na świecie oraz miejsce godów żółwi zielonych, głowomłotów i mnóstwa innych mieszkańców zachwycającej rafy koralowej. Sipadan wygląda jak inne znane tropikalne kurorty wyglądały 50 lat wcześniej, zanim turyści płetwonurkowie dali się we znaki miejscowej przyrodzie.

10. Isla Mujeres - Wyspa Kobiet (Meksyk)

Ta dawna osada rybacka obecnie jest znaną miejscowością turystyczną, ale zachowała wiele ze swojego pierwotnego uroku i dlatego jest ciekawsza niż sąsiednie Cancun. Wyspa leżąca niecałe 13 km od wybrzeża Cancun oferuje luksusowe warunki noclegowe. Turyści mogą nauczyć się wielu nowych sportów wodnych i innych aktywności wypełniających im dzień, lub udać się na całodzienną wycieczkę na inne leżące w pobliżu wyspy, albo na wyprawę wędkarską.