Polscy turyści wybierają "do it yourself"!

W trosce o turystów, w odpowiedzi na wydarzenia minionego roku, który dla branży turystycznej zamknął się serią bankructw, wprowadzono obostrzenia dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Niestety, ostateczny koszt poniesie podróżny płacąc za wycieczkę z touroperatorem więcej niż rok temu. Dlatego coraz więcej turystów wybiera wyjazdy „do it yourself”.Urlop organizowany na własną rękę, może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z biurem podróży.
/ 16.05.2013 11:16

W trosce o turystów, w odpowiedzi na wydarzenia minionego roku, który dla branży turystycznej zamknął się serią bankructw, wprowadzono obostrzenia dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Niestety, ostateczny koszt poniesie podróżny płacąc za wycieczkę z touroperatorem więcej niż rok temu. Dlatego coraz więcej turystów wybiera wyjazdy „do it yourself”.

„Najnowszy raport Instytutu Turystyki „Rynek biur podróży 2012" podaje, że w tym roku biura podróży sprzedały prawie o 13 % mniej wyjazdów niż w roku minionym. Polscy turyści, zniechęceni wzrostem cen wycieczek z touroperatorem, jeszcze częściej niż w latach ubiegłych, wybierają urlop „do it yourself”. Jak wynika z danych platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL, wyjazd organizowany na własną rękę może być tańszy nawet o połowę, w porównaniu z wyjazdem z biurem podróży" – mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL.

Polscy turyści wybierają

fot. depositphotos.com

Formuła wyjazdów konstruowanych samodzielnie, przywędrowała nad Wisłę z Europy Zachodniej, gdzie od lat cieszy się niezwykłą popularnością. W Polsce, idea podróży organizowanych na własną rękę zatacza coraz szersze kręgi. Turyści entuzjastycznie korzystają z szeregu możliwości, które niesie wyjazd „do it yourself”. Jak podkreślają, największym plusem tego typu wyjazdów jest swoboda i pełna kontrola nad przebiegiem podróży. Podczas gdy urlop z touroperatorem opiera się na skrupulatnym realizowaniu poszczególnych punktów programu wycieczki, samodzielna podróż umożliwia dotarcie do miejsc, które nie figurują w przewodnikach turystycznych - we własnym tempie i wedle własnych upodobań. Na przykład wybierając się do Toskanii, obowiązkowym punktem wycieczki z biurem podróży jest zobaczenie krzywej wieży w Pizie czy też jednej z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech, Kościoła Santa Croce we Florencji. Natomiast samodzielną podróż po Toskanii mogą wypełnić piesze wędrówki pośród lasów, winnic i gajów oliwnych, odpoczynek w miejscowej kawiarni, delektowanie się cappuccino lub kieliszkiem chianti oraz tradycyjnym toskańskim ciastem z mąki kasztanowej z dodatkiem orzeszków pinii il castagnaccio. Podróżując samodzielnie poznajemy prawdziwą kulturę i zwyczaje tubylców, unikamy pośpiechu, zyskujemy spokój i prawdziwy wypoczynek, z dala od tłumów kłębiących się wokół popularnych atrakcji turystycznych.

Ile kosztuje wyjazd „do it yourself”?

Platforma rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL wybrała oferty wycieczek touroperatorów i zestawiła je z wyjazdami zorganizowanymi samodzielnie za pośrednictwem platformy. Wyjazdy z „do it yourself” zaplanowane w tym samym czasie wraz z zakwaterowaniem w hotelu i przelotem, okazały się tańsze od tych organizowanych przez biura podróży.

źródło: FRU.PL

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/21.06.2013 17:35
też tak wyjadę, i to wyjdzie taniej niż z biurem. odkładam sobie już jakiś czas kasę na lokatach w getinie żeby mieć na wakacje i nie muszę się dzięki temu ograniczać.
/16.06.2013 07:34
ja zrobiłam sobie bardzo prostą kalkulację. Chciałam w tym roku lecieć do Bułgarii. Sprawdziłam loty, hotel, obliczyłam mniej więcej ile możemy z mężem wydać na przyjemności już na miejscu. Potem poszukałam oferty w biurze podróży, chcąc porównać z moją kalkulacją. Na stronie alfa staru znalazłam promocję, Bułgaria, konkretnie Słoneczny Brzeg za ok. 1200 zł. To były o kilkaset złotych mniej niż moja autorska wycieczka :-) A więc chyba jednak biuro.
/05.06.2013 03:47
A ja w tym roku jadę z Almaturem. Zdecydowałam się na Turcję, bo chciałam w miarę egzotyczny kraj, ale wchodziła tylko podróż autokarem. Wycieczka jest objazdowa, także mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć sporo.
POKAŻ KOMENTARZE (2)