Majówka w górach fot. Fotolia.pl

Majówka w górach - Tatry

Piesze górskie wycieczki, regionalne specjały, bliskość przyrody – to kusząca wizja na majówkę dla aktywnych!
/ 21.04.2015 06:45
Majówka w górach fot. Fotolia.pl
Majówka w górach zawsze jest świetnym pomysłem! Piesze górskie wycieczki, regionalne specjały, bliskość przyrody – w Polsce znajdziesz wiele miejsc, które oferują te oraz wiele innych atrakcji. Tym razem polecamy Tatry.

Tatry - idealne miejsce na majówkę

Tatry to najczęściej i najchętniej odwiedzane góry w Polsce. W sezonie letnim dziennie przewija się tu ok. 41 tysięcy turystów. Nic dziwnego, ponieważ zarówno infrastruktura turystyczna, jak i moc atrakcji (przeznaczonych zarówno na sezon letni jak i zimowy), są tu na wysokim poziomie. Z czego warto jednak skorzystać podczas majówki?

Wśród atrakcji turystycznych Tatr prym wiodą piesze wędrówki szlakami turystycznymi – na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Łomnicę, nad Morskie Oko, Doliną Chochołowską czy Doliną Kościeliską, na Giewont, Rysy, Orlą Perć (najtrudniejszy szlak). Łącznie – przemierzając szlaki turystyczne Tatr – możemy zdobyć aż 92 szczyty.

Jeśli długie, kręte i często wymagające wysiłku szlaki turystyczne w Tatrach wywołują w nas nie dreszczyk emocji, a raczej popłoch i panikę, możemy skorzystać z kolejek linowych, dzięki którym nie ominie nas podziwianie widoków z samych szczytów Kasprowego Wierchu, Łomnicy, Gubałówki czy Smokowieckiego Siodełka.

Niezaprzeczalnie niezwykłą atrakcją turystyczną jest w tatrach kuchnia regionalna. Będąc na majówce w tych górach nie wolno zapomnieć o skosztowaniu oscypków, kwaśnicy, moskoli, czosnianki, bryndzy, placka po zbójnicku czy hałuski.

Majówka w górach – gdzie się zatrzymać (największe bazy noclegowe):

 • Zakopane
 • Biały Dunajec
 • Białka
 • Bukowina Tatrzańska
 • Niedzica
 • Poronin
 • Czarna Góra

O czym warto wiedzieć wybierając się w Tatry?

 • Pogoda w Tatrach bywa kapryśna i niezwykle zmienna. Warto więc ubrać się na cebulkę - założyć wygodne buty, zaopatrzyć się w lekką kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem, wziąć okulary przeciwsłoneczne, posmarować twarz kremem z filtrem UV. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy i lekkim, suchym prowiancie – kanapkach, gorzkiej czekoladzie czy orzechach.
 • Jeśli nocujemy w schronisku, meldujmy każde wyjście. To ułatwi poszukiwania i szybką pomoc, gdyby coś złego przytrafiło nam się na szlaku.
 • Warto zapisać sobie numer do polskiego Tatrzańskiego  Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) – 601 100 300. TOPR udostępnia również darmową aplikację o nazwie „Ratunek”, która umożliwia bezkosztowe wysłanie SMS z twoją lokalizacją oraz prośbą o pomoc.
 • Tatry, jako masyw górki, przedzielone są granicą polsko-słowacką. Część leżąca w naszym kraju jest częściej odwiedzana przez turystów, jednak nie zaszkodzi, jeśli wybierając się na szlak – 18 300.

Więcej pomysłów na majówkę: