POLECAMY

Łazy - czekają właśnie na ciebie ...

Pragnę zaprezentować Państwu wspaniałą, pełną uroku i czaru miejscowość Łazy, nad polskim morzem, która z pewnością będzie idealnym miejscem do wypoczynku rodzinnego w nadchodzących wakacjach 2010.
Pragnę zaprezentować Państwu wspaniałą, pełną uroku i czaru miejscowość Łazy, nad polskim morzem, która z pewnością będzie idealnym miejscem do wypoczynku rodzinnego w nadchodzących wakacjach 2010.

Miejscowość mało znana, ale bardzo kameralna i położona w idealnym miejscu – z dala do zgiełku miasta, otoczona z jednej strony lasami sosnowymi, a z drugiej strony pasem nadmorskim Morza Bałtyckiego.

Łazy - czekają właśnie na Ciebie ...
Łazy to niewielka miejscowość nadmorska z piękną szeroką plażą, którą można podziwiać z tarasu widokowego przy głównym wejściu plażę, położona 6 km na wschód od Unieścia i 20 km na północ od Koszalina, na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno. Sąsiedztwo pięknych sosnowych lasów (Rezerwat Przyrody ŁAZY) i jezior umożliwiających wędkowanie, stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

To najmniejsze sołectwo w gminie Mielno. Na stałe mieszkają tu zaledwie 84 osoby. W sezonie letnim miejscowość tętni życiem, odwiedza ją ok. 6 tys turystów, głównie rodziny z dziećmi, spragnione komfortu, ciszy, relaksu w otoczeniu piasku, słońca i kameralnej społeczności odwiedzających. Tereny przylegające do miejscowości charakteryzuje wyjątkowo czyste powietrze, ciekawe krajobrazy oraz rzadkie okazy roślin. Od września 2007 r. lasy i bagna w okolicach Łaz, Osiek i Iwięcina są prawnie chronionym Rezerwatem Przyrody ŁAZY. Rezerwat obejmuje obszar prawie 220 hektarów, posiada niezwykle cenny ekosystem torfowy, występuje w nim bardzo rzadka roślina woskownica europejska oraz storczyk Fucha. Są tu też rzadkie okazy ptaków: derkacze, cyranki, płaskonosy, wodnik, czajki i bekasy. Rezerwat jest miejscem lęgowym orła bielika oraz płazów, gadów w tym żaby trawnej, moczarowej, zaskrońca i żmii zygzakowatej. Idealne miejsce dla spragnionych wrażeń w kontakcie z czystą i nieskalaną formą przyrody.

Łazy - czekają właśnie na Ciebie ...

Turystów przyjeżdżających do Łaz z pewnością zaskoczy bogata oferta bazy noclegowo-wypoczynkowej o różnym standardzie, dostosowanym do zasobności każdego portfela. Liczne obiekty turystyczne: Pensjonaty, Ośrodki Wczasowe, Kempingi, kwatery prywatne oraz urozmaicona oferta gastronomiczna z pewnością zadowoli gusta najbardziej wymagających. Okoliczne zabytki, szlaki turystyki pieszej i rowerowej kuszą odwiedzających zaskakującymi informacjami, wydarzeniami, oraz historią. Dorosłym i nie tylko, polecam piękne i tajemnicze Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Wyniki badań archeologicznych i architektonicznych oraz przesłanki historyczne umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku – czyli na okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Równie ciekawa propozycją jest miasto Koszalin, zaledwie 18 km od Łaz które należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego od 2004 roku.

Kolejna niespodzianka z perspektywą pięknych okolicznych widoków - 22 km od Łaz - Latarnia Morska w Gąskach, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej budowę ukończono na przełomie 1877/1878 roku. Z jej tarasu można podziwiać panoramę okolicy. Światło latarni morskiej w Gąskach jest widoczne - przy dobrej pogodzie - z odległości 19,5 mili morskiej, to jest około 36 km.

Łazy - czekają właśnie na Ciebie ...

Dla najmłodszych milusińskich i starszych fanów historii spisanej przez Tolkiena czeka do zgłębienia jej tajemnic - Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim. Wioska jest położona 22 km na wschód od Koszalina. Liczy 216 mieszkańców, z inicjatywy których powstała wioska tematyczna, dla której inspiracją stała się proza J.R.R. Tolkiena. Corocznie organizowane są tam pokazy, festyny i jarmarki z licznymi atrakcjami i konkursami. Natomiast historię chlebem pachnącą przybliży Państwu Skansen Chleba w Ustroniu Morskim na drodze krajowej nr 11, na trasie Koszalin-Kołobrzeg. Piękna stylizowana na XIX wiek kryta trzciną chata wykonana techniką pruskiego muru zaprasza na prawdziwą podróż do przeszłości. Możemy dowiedzieć się w trakcie zwiedzania o historii młynarstwa i piekarnictwa, zapoznać się ze sposobem wypieku chleba, uczestniczyć w procesie jego produkcji, degustować pieczywo własnoręcznie upieczone z różnymi dodatkami i lampką wina, czy też kuflem piwa. Na terenie skansenu można podziwiać ponad 120-letni piec. Lubiących ekstremalne podróże morskie z pewnością zainteresuje propozycja połowów Dorsza, prawdziwym kutrem rybackim, połączona z degustacją złowionych trofeów, Wyprawa rozpoczyna się w Porcie w Darłówku i gwarantuje niezapomniane wrażenia. Na spokojniejszych wędkarzy czeka piękne Jezioro Jamno, do którego można dojść pieszo z każdego punktu Łaz. Te i wiele innych atrakcji, wydarzeń, wspomnień i wspaniałej atmosfery zasmakujecie Państwo tylko w tej niezwykle małej oazie spokoju – Łazy i ich okolice zapraszają.

Fot. łazy.com.pl


Iwona Bielecka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
warto dodac ze osoba piszaca ten artykul wraz z mezem to oszusci ktorzy wisza kase ludziom ktorzy pracowali u nich w wakacje!!! tepic takich!
/9 lat temu
Co z tego jak nawet nie ma tam gdzie dobrze zjeść...Moze i baza noclegowa jest bogata, ale gastronomiczna woła o pomste do nieba!