Czy wiesz, ze jedyna czynna parowozownia w Europie znajduje się w Wolsztynie? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, ze jedyna czynna parowozownia w Europie znajduje się w Wolsztynie?

Na mapie kolejowej Europy miłośnicy zabytkowych parowozów sprzed I Wojny Światowej powinni odszukać miasto Wolsztyn. To niewielka miasteczko w zachodniej części Wielkopolski słynie z ostatniej w Europie (a może i na świecie) czynnej parowozowni. Każdego dnia parowozy ciągną wagony na lokalnych liniach do Poznania i Leszna.
/ 14.12.2017 09:49
Czy wiesz, ze jedyna czynna parowozownia w Europie znajduje się w Wolsztynie? fot. Czywiesz.pl

Parowozownia Wolsztyn to jedyna czynna parowozownia w Europie z planowym ruchem pociągów parowych. Zbudowana w 1907 i powiększona w 1909 o 4 stanowiska dla parowozów. Stacjonowały tutaj głównie tendrzaki obsługujące linie lokalne. Praca przewozowa wzrastała do lat 70 XX wieku, lecz już w latach 80 zaczęła zamierać.

Obecnie w parowozowni znajduje się ok. 30 sztuk pojazdów, m.in. unikatowa lokomotywa Ok1, Ok22, Tr5, TKi3, oraz zabytkowe wagony. Sprawne są także lokomotywy serii Ol49, Pt47, Ty3. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz "Piękna Helena" Pm36, z 1937 wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h.

Parowozy prowadzą codziennie planowe pociągi do Leszna i Poznania, a czasami także składy retro i pociągi okolicznościowe. Każdego dnia dla zwiedzających pod parą jest przynajmniej jeden parowóz. Parowozownia jest dostępna dla turystów przez cały rok. Co roku w ostatnią sobotę kwietnia ma miejsce "Parada Parowozów". Jubileuszową paradę w 2007 roku obejrzało ponad 20 tysięcy turystów.

Autor: ~maksiu026