Couchsurfing - inny wymiar podróży

Dla wszystkich miłośników podróżowania, zwiedzania, poznawania nowych ludzi i miejsc, ale w inny sposób niż oferują to przewodniki, couchsurfing jest idealnym rozwiązaniem.

Dla wszystkich miłośników podróżowania, zwiedzania, poznawania nowych ludzi i miejsc, ale w inny sposób niż oferują to przewodniki, couchsurfing jest idealnym rozwiązaniem. 

Couchsurfing to w dosłownym tłumaczeniu serfowanie z kanapy (couch z ang. kanapa). Jest to idea, w której obcy sobie ludzie oferują darmowy nocleg niemal w każdym miejscu na świecie. Całkiem niezły pomysł na tanią podróż, bo wystarczy dotrzeć do punktu docelowego, a nocleg, a często też i poczęstunek, zapewnia zapraszająca osoba (host). Nie o to jednak chodzi w couchsurfingu, mimo iż nocleg jest darmowy. Idea takiego podróżowania związana jest z poznawaniem i zdobywaniem nowych doświadczeń, bo nocując u kogoś mamy szansę poznać go bliżej, zderzyć się z jego kulturą, zrozumieć zwyczaje i nawyki. Goszczący oprócz przenocowania kogoś na swojej kanapie proponują zwykle wspólne zwiedzanie okolicy, rozmowę, kawę. Jest to więc bardzo dobry pomysł, aby zdobyć nowych znajomych, dowiedzieć się ciekawych rzeczy związanych z krajem, miastem, inną kulturą, w taki realny sposób. 

Couchsurfing - inny wymiar podróży

fot. Dreamstime

Couchsurfing.org to portal zrzeszający społeczność liczącą ponad trzy miliony ludzi z 246 państw. Łączy osoby o podobnym zamiłowaniu do podróży, otwarte na nowe znajomości. Strona została założona w 2003 roku przez Amerykanina Caseya Fentona. Początkowo odwiedzali ją tylko znajomi, jednak już wkrótce powstała ogromna społeczność zrzeszająca członków z niemal całego świata. Couchsurfing.org działa jak organizacja non-profit.

Jak zostać członkiem tej społeczności? Załóż swoje konto na portalu couchsurfing.org, a po zweryfikowaniu danych, stwórz swój własny profil. Napisz w nim o swoich zainteresowaniach, pasjach, o tym co lubisz lub co cię irytuje, w jaki sposób najchętniej spędzasz czas. Dołącz swoje aktualne zdjęcie. Wybierając nocleg, zapoznaj się z opisem zawartym w profilu, aby uniknąć późniejszego rozczarowania i zgrzytów. Jeżeli chcesz zapraszać ludzi do siebie, koniecznie opisz „kanapę”, którą oferujesz oraz zamieść jej zdjęcie. W profilu zaznacz preferencje odnośnie płci gości, jeśli takie masz, określ maksymalną ilość osób, którym udostępnisz nocleg, a także terminy, w których nie jesteś dostępny. Teraz możesz już zasiąść wygodnie na sofie i rozpocząć poszukiwanie nowych znajomych w miejscu, do którego marzyłeś/aś pojechać.

Pewnie nie jednej osobie nasuwa się pytanie odnośnie bezpieczeństwa takiej transakcji. W końcu nie znamy osoby, u której potencjalni będziemy nocować lub która odwiedzi nas. Gwarancją jest po pierwsze weryfikacja danych, a po drugie lista poleceń. Jeśli ktoś ma dużo poleceń od stałych użytkowników portalu, to znaczy, że można jej zaufać, bo nocował już u kilku (kilkudziesięciu) osób lub oferował swoją kanapę. Działa to w obie strony. Jeśli nie masz poleceń, to musisz o nie zadbać, poznać lokalnych couchrsurferów, którzy za ciebie poręczą. Takim osobom łatwiej znaleźć nocleg, bo nie są anonimowe. Im ciekawszy profil, tym większa szansa, że ktoś zaprosi właśnie ciebie.

Cóż takiego wyjątkowego jest w idei couchsurfingu? Dokładnie to, że zupełnie obcy ludzie, potrafią sobie na tyle zaufać, by nie tylko kogoś przenocować, ale też często dać bez obaw własne klucze do mieszkania. Wydawałoby się, że w czasach, w których żyjemy jest to niemożliwe. W natłoku smutnych i nieszczęśliwych wydarzeń, jakimi raczy nas telewizja, są ludzie, którzy potrafią sobie zaufać, rozmawiać godzinami, zaprzyjaźnić się. I to właśnie jest piękne. Spełniać swoje marzenia o podróżowaniu dzięki gościnności innych i samemu dać poznać swoją kulturę, zdobyć wiedzę, ale nie z przewodnika, nawiązać nowe znajomości. Tego nie jest w stanie zapewnić najlepsze biuro podróży. Pozytywnych opinii na różnorodnych forach odnośnie couchsurfingu znajdziemy całe mnóstwo. Więc czemu by nie spróbować. A czy wy macie jakieś doświadczenie właśnie z takim podróżowaniem?

Inne tego typu portale to www.hospitalityclub.org (który zresztą powstał jako pierwszy), www.globalfreeloaders.com, intervac-online.com, www.free-stay.com, www.stay4free.com.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)