Edynburg - co warto zaobaczyć fot. Fotolia.pl

Co zobaczyć w Edynburgu - 6 miejsc

Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu, fontanna czarownic, park w sercu miasta i owiane legendami podziemne zaułki...
Karolina Kalinowska / 14.07.2015 15:02
Edynburg - co warto zaobaczyć fot. Fotolia.pl

Wakacje to dla wielu osób czas, kiedy częściej chcemy wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania, zwiedzać, poznawać inne kraje, kulturę, ludzi. Edynburg to idealna wakacyjna propozycja dla wszystkich kochających miejsca z historią w tle, a przy tym pełne uroku. Może być też doskonałą alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop lub nie przepadają za biernym wypoczynkiem przy hotelowym basenie. To jedno z głównych centrów naukowych i kulturalnych w Wielkiej Brytanii, nie bez powodu nazywane Atenami Północy.

6 powodów, dla których warto odwiedzić Edynburg:

  • Królewski park w sercu miasta
Spacerując po Princes Street Gardens można zakochać się w pięknych i zielonych ogrodach Edynburga. Park Królowej jest naturalnym, ogromnym obszarem zieleni w samym sercu miasta. Położony w cieniu edynburskiego zamku park powstał w miejscu osuszonego jeziora. Podziwiać tu można góry, strome zbocza, wrzosowiska, mokradła, doliny górskie, jeziora i pola.
  • Od Starego Kopciucha do wytwornej stolicy kultury 
Edynburg dzieli się na 2 części: Stare Miasto, które zachowało średniowieczny charakter oraz Nowe Miasto z okresu oświecenia. W starej dzielnicy dominują domy z ciemnego kamienia i brukowane ulice. Dawniej ta część tonęła w nieczystościach wylewanych do rynsztoków przez okna mieszkań oraz kłębach dymu. Z powodu unoszącego się smogu i przykrego zapachu Stare Miasto nazywane było kiedyś Auld Reekie, czyli Stary Kopciuch. W epoce oświecenia stolica zaczęła być rozpoznawalnym ośrodkiem kultury i nauki. Rozrastając się poza średniowieczne granice, powstało Nowe Miasto. Ta część słynie dziś z wytwornych placów i pięknych budynków w klasycystycznym stylu.
  • Dr Jekyll i Harry Potter
Robert Louis Stevenson zainspirowany historią żyjącego w Edynburgu schizofrenika Williama Brodie’go, napisał tu słynną powieść kryminalną Dr Jekyll i Mr Hyde. Z miastem związana jest także autorka serii książek o Harrym Potterze, Joanne Rowling.
  • Mroczne podziemie Edynburga
Podziemną część miasta tworzy system korytarzy, wnęk i zaułków. Według legend, zaułek Mary King został kiedyś umyślne zasypany, aby uwięzić w nim chorych na dżumę mieszkańców. Znana jest również historia Williama Burke i Williama Hare – seryjnych morderców, którzy polowali na mieszkańców Podziemnego Miasta. Zabijali osoby biedne i samotne, których nieobecność nie rzucała się w oczy, a takich w piwnicach miasta nie brakowało. Ich ciała sprzedawali potem lekarzom i profesorom anatomii.
  • Skarb irlandzkich mnichów
Koneserzy napojów wysokoprocentowych nie od dziś nazywają whisky królową alkoholi. Trunek sprowadzili do Szkocji mnisi z Irlandii, m.in. ze względu na jego lecznicze właściwości. Będąc w Edynburgu nie można nie spróbować słynnej szkockiej whisky i nie zajrzeć do nietuzinkowego muzeum narodowego trunku Szkotów. Wizyta w Scotch Whisky Heritage Centre to doskonała okazja do poznania historii, procesu produkcji i rodzajów szkockiej "wody życia".
  • Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu
Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca wyznacza tzw. Królewska Mila, czyli główna ulica Starego Miasta. Szlak ten obejmuje liczne muzea i zabytkowe domy a także łączy najważniejsze w Szkocji budowle: Pałac Holyrood, czyli rezydencję królewską, odwiedzaną chętnie przez Królową Elżbietę oraz Zamek Edynburski, zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Edinburgh Castle stanowi jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest jedną z niewielu twierdz, które posiadają własny garnizon wojskowy. W pobliżu zamkowej bramy znajduje się secesyjna Fontanna Czarownic. Stoi ona w miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów.

Na podstawie informacji prasowej Travelplanet.pl

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż