Ciekwaostki o Chorwacji fot. Fotolia.pl

Co zobaczyć w Chorwacji - podróżnicze inspiracje

Czyli wszystko o krawacie i dalmatyńczykach
Karolina Kalinowska / 08.06.2015 13:58
Ciekwaostki o Chorwacji fot. Fotolia.pl

Chorwacja od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Oprócz przystępnych cen, turystów przyciąga doskonała pogoda, piękne górzyste krajobrazy i błękitne morze.Co jeszcze, oprócz wakacyjnych kurortów i zapierających dech widokach, skrywa Chorwacja? Oto kilka mało znanych faktów.

5 ciekawostek o Chorwacji:

1. Dalmatyńczyki to chorwacka rasa

Charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya, pochodzi właśnie z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.

2. Krawat pochodzi z Chorwacji

Niezbędny dziś element stroju eleganckiego mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju Chorwacji. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją długą, kolorową chustę. W tej postaci wszedł również do stroju królewskiego. W XVII wieku zaczął przypominać znane współcześnie krawaty, a moda na noszenie tego dodatku opanowała także inne kraje.

3. Kręcono tam ,,Grę o tron"

Popularny serial ,,Gra o tron" kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Dzięki serialowi znacznie więcej turystów zapragnęło odwiedzić ten wyjątkowy kraj.

4. Nazwa waluty nawiązuje do kuny

Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma takie samo znaczenie. Waluta zawdzięcza ją małym zwierzętom słynącym z pięknych futer. W średniowieczu, w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości, dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.

5. Irys – narodowy kwiat Chorwatów

Narodowym kwiatem Chorwacji jest irys. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

Na podstawie informacji prasowej Travelplanet.pl

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż