Co należy zabrać na obóz sportowy?

Czas spędzony na obozie sportowym będzie czasem intensywnego wysiłku fizycznego. Warto odpowiednio wcześniej sporządzić listę rzeczy, które ze sobą zabierzemy. Czego nie może zabraknąć w plecaku osoby wyjeżdżającej na obóz sportowy?
/ 18.06.2013 13:14

Kompletowanie rzeczy niezbędnych na obóz sportowy powinniśmy zacząć już kilka tygodni wcześniej. Lista potrzebnych rzeczy będzie różniła się w zależności od miejsca, w którym odbywa się obóz oraz wybranej dyscypliny sportowej – każda z nich wymaga innego stroju lub sprzętu. Są jednak rzeczy, które powinniśmy ze sobą mieć bez względu na to, jaki sport będziemy uprawiać na obozie.

Dobrej jakości obuwie sportowe

Podczas obozów sportowych warto mieć jedną parę uniwersalnych, sportowych butów – takich, które można założyć do biegania, do gry terenowej w lesie, czy na dłuższą wycieczkę. Takie buty trzeba kupić przynajmniej kilka dni przed wyjazdem i pochodzić w nich, by sprawdzić, czy są wygodne i nie powodują odcisków.

Kurtka przeciwdeszczowa

To coś, co przyda się zawsze, bez względu na to, gdzie odbywa się obóz i na jaki sport jest nastawiony. Kurtkę przeciwdeszczową można zastąpić przeciwdeszczowym płaszczem czy sztormiakiem.

Strój sportowy długi (dres) i krótki (spodenki i koszulka)

To banalne, ale wielu uczestników obozów sportowych zapomina, że zajęcia na świeżym powietrzu odbywają się także w chłodniejsze dni i wieczorami – wtedy dres z długimi nogawkami i rękawami bardzo się przydaje. Jeśli obóz trwa 10-14 dni, warto wziąć więcej niż jeden dres i kilka par sportowych spodenek i koszulek z krótkim rękawem.

Zobacz także: Jakie rzeczy zapakować wybierając się w samotną podróż?

Ochraniacze

To element wyposażenia, który przydaje się szczególnie na obozach piłkarskich i rowerowych, ale jeśli w programie obozu innego typu (np. obozu survivalowego) są mecze piłki nożnej lub wycieczki rowerowe, ochraniacze na golenie, kolana, łokcie czy kask mogą się przydać.

Krem z filtrem i środek na komary i kleszcze

Obozy sportowe na ogół organizowane są w lasach, na Mazurach lub nad morzem. W upalne dni, podczas treningów na świeżym powietrzu krem z filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędny, a wieczorami przydaje się środek na komary, które – szczególnie na Mazurach – bywają bardzo uciążliwe.

Strój kąpielowy, czepek, okulary i klapki na basen czy plażę

Obozy sportowe często organizowane są nad wodą, a jeśli nie – bywa, że w ośrodku jest basen. Strój sportowy nie zabiera wiele miejsca, a może się przydać, więc warto go zapakować.

Nakrycie głowy, np. czapka z daszkiem

To wręcz obowiązkowy element wyposażenia, jeśli treningi na obozie będą miały miejsce na świeżym powietrzu.

Polecamy: Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Legitymacja szkolna lub studencka

Dokument tożsamości może przydać się w wielu przypadkach, więc warto mieć go zawsze przy sobie. Jeśli masz kartę pływacką lub inne przydatne podczas wyjazdu uprawnienia – także zabierz ze sobą stosowne dokumenty. W przypadku wyjazdów zagranicznych, koniecznie zabierz także paszport.

Jak się dobrze spakować?

Najlepiej wybrać walizkę na kółkach, która pozwoli nam uniknąć długiego dźwigania bagażu. Rzeczy warto pogrupować i zapakować oddzielnie w foliowe torebki. Wówczas w walizce nie będzie panował chaos, czyste ubrania nie będą pomieszane z brudnymi, a my bez problemu odnajdziemy to, co nam potrzebne.

Dobrze jest w domu sporządzić listę zapakowanych rzeczy, aby podczas pakowania przed powrotem do domu móc upewnić się, że wszystko co ze sobą zabraliśmy, zostanie przywiezione do domu.

Źródło: materiały prasowe Sporteus.pl/ws

Warto wiedzieć: Jak przygotować się na wyprawę pod namiot?