Malownicze Ogrody Kapias fot. Fotolia

Malownicze Ogrody Kapias

To miejsce, które powinien zobaczyć każdy, nie tylko pasjonat ogrodów. Można tutaj spędzić cały dzień bez względu na porę roku. To ponad 40 zielonych zakątków, które są fantastyczną inspiracją dla tych, którzy urządzają własne ogrody. I to wszystko za darmo.
/ 08.01.2018 04:35
Malownicze Ogrody Kapias fot. Fotolia

Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju to fenomen. Przykład tego, jak można w fantastyczny sposób połączyć biznes, pasję i zrobić jeszcze coś dla innych.

Wszystko zaczęło się w 1979 roku, kiedy właściciel gospodarstwa szkółkarskiego w Goczałkowicach-Zdroju Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją ogrodniczą pasją z innymi i zaczął projektować zielone zakątki. W efekcie powstały Ogrody Kapias, jedna z turystycznych atrakcji Śląska. Dzisiaj tworzy je ponad 40 różnych aranżacji ogrodowych, które inspirują, edukują, a jednocześnie są miejscem do wypoczynku dla całej rodziny. Można tutaj spędzić wiele godzin, spacerując pomiędzy alejkami, odpoczywając na ławeczkach i podziwiając różne ogrody i rosnące w nich rośliny. Miejsc do odwiedzenia starczy na całodniową wyprawę!  Wstęp bezpłatny. Ogrody przys­tosowano do swo­bod­nego porusza­nia się osób niepełnosprawnych i rodz­iców z wózkami dziecięcymi.

Na rodzinną wycieczkę lub romantyczną randkę

Do zwiedzania udostępniono stare oraz nowe ogrody, te ostatnie są nieustannie rozbudowywane. Zakątek Szumiącej Trawy, Zaułek Śródziemnomorski, Cieniste Wzgórze, Aleja Lipowa, Ogród ciszy, zachodzącego słońca, wiejski, zimowy, angielski, włoski, japoński...
No i ogród sensoryczny, o którym na stronie Kapias napisano:

W tym miejscu wszys­tkie rośliny posadzil­iśmy na pod­wyższeni­ach (ceglane murki), tak by swo­bod­nie można było dotknąć, powąchać rośliny. Celowo wprowadzil­iśmy tu rośliny o moc­nej woni, rośliny kon­trastu­jące kolorem ze sobą.

Ogród ten dedyku­jemy osobom porusza­ją­cym się na wózkach inwalidz­kich, osobom niewidomym.

Niewielki staw otoczony setkami kwiatów, labirynt z żywopłotu, różnorodne kompozycje kwiatowe i roślinne, chata kryta strzechą i pilnujący jej strach na wróble, obok malwy i wóz drabiniasty, niekończące się aleje, skalniaki, tarasy widokowe... Tylko chłonąć wszystkimi zmysłami. Oglądać, wąchać, robić zdjęcia i odpoczywać na licznych ławeczkach, w altanach i zacisznych urokliwych miejscach.

 

Z myślą o najmłodszych przygotowano plac zabaw i ścieżkę edukacyjną: ogród i jego znaczenie w naszym życiu.

W trakcie zwiedzania można sobie zrobić przerwę i wstąpić do restauracji lub kawiarni, które znajdują się na terenie ogrodów. Zanim wejdziemy na ten teren, warto zaopatrzyć się w mapkę ogrodu wraz z opisem.

Firma prowadzi zajęcia edukacyjne, wycieczki z przewodnikiem i posiada bogatą kolekcję roślin ozdobnych. Kręcono tutaj odcinki programów "Rok w Ogrodzie" oraz "Maja w ogrodzie". 
Szczegóły na temat zwiedzania znajdują się na stronie internetowej Ogrodów Kapias.

Rośliny do ogródka

Ogrody Kapias są świetną inspiracja dla tych, którzy tworzą własne rabaty. Pokazują, jak nadać zieleni wokół domu określony styl za pomocą roślin, detali i małej architektury.

Po zwiedzaniu ogrodów warto odwiedzić centrum ogrodnicze, gdzie można kupić wiele ciekawych roślin do własnego ogródka. Jeśli spodobały nam się jakieś rosnące tam okazy, najlepiej sobie spisać ich nazwy z tabliczek informacyjnych lub zrobić im zdjęcie – obsługa w sklepie pomoże nam odnaleźć interesujące nas gatunki. W centrum ogrodniczym znajdują się również dekoracje, narzędzia i akcesoria niezbędne w ogrodzie.

Tutaj przeczytasz więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.