Czy wiesz, jaki jest najpopularniejszy sport zimowy w Polsce?

lodowisko Zimowy Narodowy fot. materiały prasowe
Jazda na łyżwach to najpopularniejszy w Polsce sport zimowy, wynika z badania “Polska na łyżwach" przeprowadzonego na zlecenie PGE Energia Ciepła przez Kantar Polska*.
/ 06.03.2020 13:44
lodowisko Zimowy Narodowy fot. materiały prasowe

Łyżwiarstwa próbowało aż 87 proc. badanych, z czego co czwarty w ciągu ostatnich dwóch lat.

Łyżwiarstwo jest sportem zimowym uprawianym częściej niż narciarstwo. W badaniach przeprowadzonych w tym roku przez Kantar Polska, na zlecenie PGE Energia Ciepła, aż 87 proc. badanych osób zadeklarowało, że chociaż raz w życiu jeździło na łyżwach, 38 proc. - w ciągu ostatnich 5 lat, a co czwarty respondent w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Jazda na łyżwach nie wymaga dużych nakładów finansowych, jedynym niezbędnym sprzętem są łyżwy, a te łatwo wypożyczyć. Duże znaczenie ma też dostępność infrastruktury – 91 proc. mieszkańców dużych miast wie gdzie w ich okolicy można jeździć na łyżwach. Mimo tego, wiele osób uważa, że w polskich miastach brakuje lodowisk, co może wskazywać, że istniejąca infrastruktura nie jest wystarczająca ze względu na rosnącą popularność tego sportu (44 proc. osób zadeklarowało, że jazda na łyżwach jest coraz bardziej popularna).

Łyżwiarstwo cieszy się większą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Ten sposób spędzania wolnego czasu częściej wybierają osoby młode i posiadające dzieci. Łyżwiarstwo jest sportem towarzyskim, Polacy czas na lodowisku spędzają najchętniej z rodziną i znajomymi. 

fot. materiały prasowe

Ponad połowa badanych uważa, że w polskich miastach brakuje instruktorów łyżwiarstwa, dlatego ważna jest możliwość skorzystania z lekcji, jakie np. oferuje PGE Energia Ciepła podczas organizowanych Dni Otwartych "Rodzinne łyżwy" na lodowiskach w całej Polsce. Także podczas "Poranków dla dzieci z PGE Energia Ciepła" na Zimowym Narodowym instruktorzy uczą najmłodszych jazdy na łyżwach.

PGE Energia Ciepła jest też partnerem programu “Chodź na łyżwy", organizowanego przez Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Program, który jest skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, działa w 14. miastach w całej Polsce i pozwala skorzystać z bezpłatnych zajęć prowadzonych przez trenerów z klubów będących członkami Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

*Badanie "Polska na łyżwach" zostało przeprowadzone przez Kantar Polska na zlecenie PGE Energia Ciepła w lutym 2020 r. z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1000 Polaków w wieku 15+ mieszkających w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
 

Redakcja poleca

REKLAMA