Najczęściej popełniany błąd to kupowanie dużej ilości tanich ciuchów, ale kiepskiej jakości. Fakt, że posiadasz wiele ubrań, nie oznacza, że jesteś lepiej ubrana. Satysfakcja z takich zakupów będzie wielka, ale krótkotrwała.
Wielokrotna obniżka ceny to znak, że rzecz długo czekała na klienta. Nie musi oznaczać, że ma jakiś feler.
Jak sprawnie kupować na wyprzedażach?
- Jeśli wcześniej zauważyłaś ciuch, który bardzo chciałabyś mieć, ale jest za drogi, zapisz jego kod. W trakcie wyprzedaży możesz zadzwonić do sklepu i spytać, czy ten model jest przeceniony i o ile. To patent na rezerwo-wanie ubrań bez wychodzenia z domu.
- Nawet jeśli spodoba ci się jakiś ciuch, nie musisz go od razu kupować. Poproś o „odłożenie” na kilka godzin i zajrzyj do innych sklepów. Podejmij decyzję na spokojnie. Jeśli nic fajniejszego nie znajdziesz, wróć do pierwszego wyboru.
- Upewnij się, czy możesz oddać do sklepu przecenione ubranie. Dowiedz się też, czy na ten towar obowiązuje gwarancja.
- Na początku wyprzedaży są małe redukcje cenowe: 10–20 proc. Ale wtedy masz szansę upolować rozmiary S, M, czyli najbardziej popularne. Pod koniec wyprzedaży przeceny mogą sięgać 50 proc., ale wtedy zostają niestandardowe rozmiary XXL czy XXS oraz niepopularne fasony.
- Jeśli zabrakło butów w twoim rozmiarze, poproś sprzedawcę, by skontaktował się telefonicznie z innymi sklepami tej samej marki. W ten sposób zarezerwujesz towar.
- Zabierz na „polownie” przyjaciółkę, ona doradzi, pomoże podjąć decyzje, szybko przyniesie do przebieralni ciuch w innym rozmiarze.
- Lustra w przebieralni zwykle wyszczuplają. Jeśli nie jesteś przekonana, czy dobrze w czymś wyglądasz, poproś sprzedawcę, by zrobił ci zdjęcie twoją komórką. Nabierzesz obiektywizmu.
Zakupy, które zawsze się sprawdzają:
- ciuchy klasyczne: garniturowe spodnie, mała czarna, biała koszula, czarne szpilki
- kolory zawsze modne: biel, czerń
- uniwersalne rzeczy: dżinsy, trampki, proste T-shirty i ubrania sportowe
- bielizna, bo trendy w tej dziedzinie rzadziej się zmieniają
Zastanów się dwa razy, jeśli:
- ciuch ma wymyślny krój. Za dwa miesiące okaże się, że jest niemodny.
- coś bardzo ci się podoba, ale jest o numer za małe. Taki zakup częściej dołuje, niż mobilizuje, żeby schudnąć.
- widzisz siebie w tej sukience, ale dopiero gdy... się opalisz, będziesz w ciąży, dokupisz dobry stanik.
- rzecz wymaga przeróbek
- ciuch do niczego ci nie pasuje
Co to są outlety?
Kupisz tam końcówki serii, ciuchy z poprzedniego sezonu, ale też ubrania, które kiepsko się sprzedają w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zastanów się więc, czy warto mieć markowe buty, które wyszły z mody. Ale... możesz też trafić na ciuch, który nie znalazł amatorów. A ty będziesz wyglądała w nim super.