Sen

Każdemu z nas trzeba życzyć dobrego snu, bo bez niego nie moglibyśmy normalnie żyć. Sen wycisza i uspokaja, pozwala organizmowi się zrelaksować. Człowiek przesypia jedną trzecią swego życia.
/ 28.08.2007 06:48
Każdemu z nas trzeba życzyć dobrego snu, bo bez niego nie moglibyśmy normalnie żyć. Sen wycisza i uspokaja, pozwala organizmowi się zrelaksować. Człowiek przesypia jedną trzecią swego życia.

Potrzeba snu jest oczywista, jednak jednym wystarczy zaledwie kilka godzin snu na dobę (najbardziej popularny jest przykład cesarza Francji - Napoleona Bonaparte, który dla całkowitej regeneracji sił potrzebował podobno około 4 godzin), inni będą niewyspani, jeśli wstaną przed upływem 10 godzin. Przeciętnie śpimy 7-8 godzin na dobę. A im więcej przybywa nam lat, tym mniej czasu zużywamy na sen. Po siedemdziesiątce ludzie sypiają niewiele ponad 5 godzin na dobę.

Wiele zależy od naszego rytmu biologicznego, od tego, czy zaliczamy się do „sów", czy „skowronków". „Skowronki" to ci wszyscy, którzy budzą się skoro świt i od wczesnego ranka są radośni i pełni energii. Doskonale funkcjonują w ciągu dnia, odczuwając zmęczenie dopiero wieczorem. „Sowa" tymczasem budzi się niechętnie, zmęczona i niewyspana, w nie najlepszym humorze. Jej samopoczucie poprawia się dopiero popołudniu, a swe apogeum osiąga wieczorem. Spać chodzi w późnych godzinach nocnych. Wiadomo już, że „skowronki" mają lepszy sen niż „sowy" - obce są im problemy z zasypianiem, nie męczy ich bezsenność. Niestety, z czasem często następuje przemiana porannych ptaszków w ptaki nocy.

W pewnych porach doby gotowość do zaśnięcia jest wyjątkowo duża. Nasilenie tendencji do zasypiania pojawia się około godziny 9:00, 13:00 oraz 17:00 i jest związana z naturalnymi rytmami biologicznymi. Jeśli więc około 5 po południu czujesz znużenie, zrób sobie - jeśli możesz - krótką drzemkę, która zregeneruje twe siły i doda energii na resztą dnia.

Dlaczego dobry, odpowiednio długi sen jest tak ważny dla urody?
Właśnie wtedy następuje fizyczna i psychiczna regeneracja organizmu. Nocą wymiana komórkowa w organizmie jest dwukrotnie szybsza niż za dnia. W czasie nocnego wypoczynku wydalane są również złogi niepotrzebnych produktów przemiany materii, dlatego nocą nerki oraz wątroba pracują bardzo intensywnie. Tę wiedzę wykorzystują firmy kosmetyczne, które stworzyły całe serie kosmetyków przeznaczonych na noc, kiedy odżywcze kremy są najlepiej przyswajane przez skórę. Jeśli więc chcesz, żeby sen służył twojej urodzie, nie zarywaj nocy. A kiedy zdarzy się, że pójdziesz spać bardzo późno, postaraj się to odespać następnego dnia.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)