Składniki potrzebne do przygotowania kremu
- masło kakaowe – 30 g,
- olbrot – 30 g,
- lanolina – 30 g,
- wosk pszczeli – 30 g,
- napar z ziół – 350 ml,
- boraks – 0,5 łyżeczki,
- oliwa z oliwek – 300 ml,
- masło z rokitnika – 0,5 łyżeczki,
- masło z dzikiej róży – 0,5 łyżeczki,
- maślany roztwór witaminy A, D, E – po 2 krople.
Wszystkie wymienione składniki są zwykle do nabycia w aptekach.
Boraks jest środkiem konserwującym, dlatego koniecznie musi wschodzić w skład kremu, można natomiast zrezygnować z olbrotu. Do naparu najlepsze są takie zioła jak rumianek, lipa, pokrzywa. Czasem zamiast naparu z ziół można wykorzystać naturalny sok z marchwi, jarzębiny lub rokitnika. Nie należy zmieniać proporcji składników.
Zobacz także: Czym różni się krem na dzień od kremu na noc?
Sposób przygotowania kremu
W żeliwnym naczyniu (na małym ogniu) rozpuścić cztery pierwsze składniki. Do gorącej masy małymi porcjami dodawać oliwę z oliwek i świeży sok lub napar z ziół (przygotowany wcześniej i podgrzany w kąpieli wodnej). W małej ilości naparu rozpuścić boraks i połączyć z kremem. Doprowadzić mieszankę do wrzenia i zdjąć z ognia. Ubijać do otrzymania jednorodnej, jasnej masy. W trakcie ubijania dodać witaminy i łyżeczkę gliceryny, a także kilka kropel olejku jodłowego dla polepszenia zapachu. Krem należy pozostawić na jeden dzień i jeśli nie będzie się rozwarstwiał, przełożyć do mniejszych pojemników. Najlepiej przechowywać go w lodówce. Jeżeli przygotowujemy dużą ilość kremu, możemy go zamrozić i korzystać z niego przez cały rok.
Zobacz także: Jak pozbyć się zaskórników szybko i skutecznie?
Wprawdzie przygotowanie kremu jest dość pracochłonne, ale rezultaty jego stosowania przynoszą przekładalne efekty, dlatego warto poświęcić na to trochę czasu. Kosmetyk idealnie nadaje się do cery suchej, dojrzałej.
źródło: Irena Radwańska, Zdrowie i uroda. Porady zdrowotne i kosmetyczne. Wydawnictwo Printex