O czym powinna pamiętać każda kobieta po 45. roku życia?

76% Polek po 45. roku życia obawia się zmian, jakie mogą pojawić się u nich z wiekiem – wynika z badania „Między nami kobietami” zrealizowanego w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” na zlecenie marki TENA. Jak więc przeciwdziałać oznakom starości?
/ 16.04.2013 10:37

Dla prawie jednej trzeciej kobiet biorących udział w badaniu „Między nami kobietami” obawy pojawiające się po 45. roku życia są związane z wystąpieniem wstydliwych dolegliwości, np. nietrzymania moczu. Warto więc zastanowić się, co każda kobieta może zrobić dla siebie, aby czerpać radość z życia pomimo upływających lat.

Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasador kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”:

– Każdy etap w życiu kobiety rządzi się swoimi prawami. Nie oznacza to jednak, że po pięćdziesiątce powinnyśmy zapomnieć o wszelkich przyjemnościach i tylko czekać aż zauważymy pierwsze niepokojące objawy związane z wiekiem. Czymś zupełnie naturalnym jest, że im jesteśmy starsze, tym i nasz organizm jest bardziej podany na niektóre dolegliwości. Zresztą wiele z nich, jak np. nietrzymanie moczu, może przytrafić się także o wiele młodszym paniom. Żadna więc dolegliwość nie może być powodem do utarty wiary w swoją kobiecość. Niemniej jednak każda z nas powinna być świadoma swojego ciała i zmian w nim zachodzących, a to przede wszystkim oznacza dbanie o siebie na każdym etapie życia. Potrzebujemy więcej ruchu, pamiętajmy też o regularnych badaniach i pozytywnym myśleniu. Drogie panie, przestańmy narzekać!

M. Kalicińska/fot. On Board

O czym powinna pamiętać każda kobieta po 45. roku życia?

Aby być zdrową, a nawet spowolnić skutki starzenia się, warto wdrożyć w życie kilka zasad, których przestrzeganie jest konieczne dla utrzymania organizmu kobiety we właściwej kondycji psychofizycznej.

Badaj się regularnie. Pamiętaj, aby raz w roku wykonywać USG piersi i narządu rodnego, mammografię, cytologię, morfologię krwi, badanie moczu i stężenie cholesterolu, a także badania hormonalne – zgodnie z zaleceniami ginekologa. Nie odwlekaj wizyty, jeśli wiesz, że zbliża się termin, w którym powinnaś wykonać jakieś badania.

Dodatkowo warto, abyś oswoiła rozmowę ze swoim specjalistą i traktowała wizytę u lekarza jako naturalny i niezbędny element troski o siebie. Konsultacje lekarskie pomogą Ci kontrolować stan zdrowia, a tym samym uwolnią Cię od często nieuzasadnionych lęków i obaw o swoje zdrowie Dzięki szczerej rozmowie i dokładnym opisaniu objawów lekarz będzie miał możliwość postawienia szybkiej i trafnej diagnozy.

Zadbaj o dietę. Spożywaj produkty roślinne bogate w fitoestrogeny, których głównym źródłem są: soja, otręby pszenne, siemię lniane, jabłka oraz jagody. Wzbogać dietę także w wapń znajdujący się np.: w chudym mleku i jogurtach. Pokarmy zawierające duże ilości wapnia powstrzymują demineralizację kości, która jest częścią procesu starzenia się kobiety i powoduje osteoporozę. Dodatkowo nie zapominaj o spożywaniu co najmniej 2 litrów płynów, najlepiej wysokozmineralizowanej wody mineralnej. Warto także polubić zieloną herbatę.

Zobacz też: Wpływ diety na zdrowie intymne kobiet

Ćwicz. Jeśli znajdujesz się w grupie kobiet, które borykają się z NTM, nie rezygnuj z ulubionej aktywności fizycznej wyłącznie w obawie przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Wystarczy, że przed treningiem zaopatrzysz się w specjalne wkładki anatomiczne, które jednocześnie wchłaniają wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach, gwarantując dyskrecję i komfort.  

Regularne ćwiczenia po 50. roku życia mają ogromne znaczenie. Zapobiegają utracie masy mięśniowej. Z wiekiem zmniejsza się też ruchomość stawów. Nie da się zatrzymać tego procesu, ale dzięki regularnym ćwiczeniom można złagodzić jego objawy. Poza tym ćwiczenia fizyczne mają dobroczynny wpływ na nastrój, a nawet pracę mózgu – tłumaczy Katarzyna Popławska, trener fitness.

Znajdź czas wyłącznie dla siebie. Każda z nas do szczęścia potrzebuje czegoś innego. Zastanów się, co tak naprawdę sprawia Ci w życiu przyjemność i zacznij to realizować! Mogą to być na początku proste rzeczy, jak chwila z książką czy spotkanie z przyjaciółką. Wyznacz w swoim kalendarzu stałą porę w ciągu tygodnia, kiedy będziesz mogła poświęcić się wyłącznie swoim zachciankom. Uprzedź swoich bliskich, że wszystkie sprawy niewymagające natychmiastowej konsultacji będą musiały poczekać. Niech nie męczą Cię w związku z tym żadne wyrzuty sumienia, miej świadomość, że w pełni zasłużyłaś na chwilę relaksu i tylko od Ciebie zależy jak ją spożytkujesz.

Kochaj się! Udany seks jest możliwy na każdym etapie życia i może być receptą na długowieczność i szczęśliwe życie. Dlatego nie warto rezygnować ze współżycia tylko dlatego, że przekroczyłaś pewną barierę wiekową i wydaje Ci się, że nie jesteś już tak atrakcyjna jak dawniej. Nigdy też nie należy postrzegać swojej kobiecości przez pryzmat problemów zdrowotnych, które pojawiły się z wiekiem, takich jak np. NTM.

– Zdarza się, że w obawie przed odkryciem przez partnera krępującego problemu, kobiety świadomie rezygnują z bliskości. Wiele kobiet obawia się popuszczenia moczu podczas stosunku, choć tak sytuacja nie zdarza się często. Prostą i szybką metodą ograniczającą ryzyko niekontrolowanego wycieku moczu jest opróżnienie pęcherza przed zbliżeniem oraz unikanie moczopędnych napojów gazowanych oraz kawy – tłumaczy urolog, prof. Marek Sosnowski, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

prof. M. Sosnowski/fot. On Board

W dłuższej perspektywie warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ich wzmocnienie wpłynie korzystnie nie tylko na trzymanie moczu, ale także na satysfakcję seksualną partnerów.

W zaplanowaniu treningu pomoże Ci specjalnie przygotowana płyta DVD wraz z poradnikiem zawierającym szczegółowy opis ćwiczeń opracowany przez instruktorkę fitness oraz zdjęcia, które pomogą Ci w prawidłowym treningu. Poradnik i płytę DVD możesz zamówić bezpłatnie za pośrednictwem strony www.corewellness.pl lub www.tena.pl.

Zobacz też: Higiena intymna – u dziewczynki, ciężarnej i seniorki

Źródło: materiały prasowe On Board/mn