Myj wannę po każdej kąpieli i używaj tylko swoich przyborów - klapek, ręczników itp. / fot. Fotolia

Jak zapobiec grzybicy paznokci?

Statystyki alarmują: co piąty obywatel Polski cierpi na grzybicę paznokci. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zmieniony wygląd płytki paznokcia jest poważnym problemem medycznym. Co to jest grzybica paznokci i jak ją leczyć - czytaj tutaj.
/ 28.07.2010 13:02
Myj wannę po każdej kąpieli i używaj tylko swoich przyborów - klapek, ręczników itp. / fot. Fotolia

Co to jest grzybica paznokci?

Choroba zaczyna się od przebarwienia fragmentu płytki paznokcia na biały, żółty lub nawet czarny kolor. W kolejnej fazie płytka ulega zgrubieniu i unosi się, a zmiana zabarwienia zaczyna zajmować coraz większy obszar. Paznokieć boli nawet przy najmniejszym ucisku, co powoduje znaczny dyskomfort podczas chodzenia.

Grzybica paznokci to schorzenie skóry wywoływane przez różne gatunki grzybów. Jest to choroba wysoce zakaźna. Zmiany występujące na paznokciach stanowią potencjalne źródło zakażenia, aż do momentu ich ustąpienia. Aby znacznie ograniczyć ryzyko zainfekowania współlokatorów należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • dokładnie myj i odkażaj wannę lub prysznic po każdej kąpieli,
  • używaj tylko swojego ręcznika,
  • zaopatrz się w indywidualny zestaw do obcinania i pielęgnacji paznokci – nikomu go nie pożyczaj,
  • pod prysznic chodź tylko w swoich klapkach.

Przyczyny choroby

Wbrew powszechnym opiniom, grzybica nie jest wynikiem brudu i braku higieny. Wręcz odwrotnie – zbyt częste używanie mydła o zbyt wysokim pH, może osłabiać naturalną mikroflorę skóry i czynić ją bardziej podatną na zakażenie grzybicze. Szczególnie niekorzystne jest niestaranne wycieranie skóry stóp i przestrzeni między palcami.

Czytaj też: Zadbaj o paznokcie

Do grupy ryzyka należą wszyscy Ci, którzy przebywają w wilgotnych, ciepłych i ciemnych pomieszczeniach (grzyby wręcz uwielbiają takie warunki). Zarazić się można w saunach, wspólnych prysznicach (np. po basenie) czy na siłowni. W niebezpieczeństwie są sportowcy, żołnierze, policjanci, pracownicy hut... ponieważ w ciągu dnia intensywnie się pocą i mają kontakt z ogólnodostępnymi prysznicami. Groźny może być także spacer bosymi stopami po wykładzinie hotelowej czy nawet przymierzenie butów w sklepie (jeśli wcześniej miała z nimi kontakt zainfekowana osoba).

Najbardziej podatne na zakażenia grzybicze są osoby:

  • chore na cukrzycę,
  • otyłe,
  • z zaburzeniami układu odpornościowego,
  • z zaburzeniami hormonalnymi,
  • z chorobami krążenia,
  • leczone sterydami lub cytostatykami.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie lekarza dermatologa. Zleci on wykonanie specjalistycznych badań mikologicznych, dzięki którym możliwy będzie dobór odpowiedniej terapii. Nawet jeśli zmiany na płytce paznokciowej wyglądają niewinnie, nie warto narażać zdrowia swojego i innych ignorując problem lub próbując leczyć się preparatami dostępnymi bez recepty.

Czytaj też: Rybi pedicure