Jak sobie radzić z łojotokiem?

Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe /fot. Fotolia
Burza hormonów lub ich nadmiar, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja skóry głowy, stres - te wszystkie czynniki często prowadzą do powstania łojotoku. Stąd już krok do łojotokowego zapalenia skóry czy łupieżu. Jak się ratować przed tą zmorą?
/ 04.10.2010 12:30
Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe /fot. Fotolia

Łojotok to stan nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Ujścia gruczołów znajdują się w mieszkach włosowych, dlatego łojotok ściśle związany jest z miejscami owłosionymi na skórze. W zdrowej skórze gruczoły produkują wydzielinę, która stale natłuszcza łodygę włosa. Powoduje to ich odporność na uszkodzenia i utratę wilgoci. W przypadku nadmiernego wytwarzania łoju, włosy szybko pokrywają się tłustą warstwą. Zaniedbany łojotok może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry oraz znacznego przerzedzenia włosów.

Burza hormonów wpływa na łojotok

W ciągu naszego życia aktywność gruczołów łojowych ulega znacznym zmianom. Wydzielina gruczołów jest produkowana w znacznych ilościach zaraz po urodzeniu, a potem w okresie dojrzewania, co staje się „zmorą” nastolatków. Na wydzielanie w tym okresie życia wpływ mają zmiany hormonalne. Jeżeli dochodzi jednocześnie do nadkażeń bakteryjnych, dochodzi do powstawania ropnych zmian.

Ponadto na wydzielanie łoju wpływ mają czynniki genetyczne, nadmiar hormonów płciowych – androgenów, niektóre przyjmowane leki, czynność przysadki mózgowej a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy, nieodpowiednia dieta oraz stres.

Powikłania: łupież

Jeżeli do łojotoku dołącza się stan zapalny, prowadzi to do rozwoju łupieżu. Łagodniejszą odmianą jest łupież zwykły, który występuje w postaci białych łusek. Wbrew pozorom nie jest to objaw przesuszenia skóry głowy, a wręcz przeciwnie – nadmiernego łojotoku. Inną odmianą jest łupież łojotokowy, który występuje w postaci żółtych, grubych łusek. Łupież tłusty może prowadzić do przerzedzenia włosów.

Polecamy: Mam okres! Cała prawda o pierwszej miesiączce

Jak leczyć łojotok?

Łojotok można leczyć:

  • hormonalnie,
  • miejscowo,
  • dietą, która powinna zawierać dużo witamin, białka, soli mineralnych, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy.

Duży wpływ i pomocną wartość w leczeniu farmakologicznym ma higieniczny tryb życia, codzienny wysiłek fizyczny, przebywanie na świeżym powietrzu. Czynniki te pomagają w regulacji gospodarki hormonalnej naszego organizmu oraz wpływają na stan cery pacjenta.

Łojotok można też leczyć miejscowo, stosując odpowiednie maści, kremy i pasty zapisane przez dermatologa.

Czytaj także: Leczenie hormonalne trądziku

Ważne jest, aby nie zbagatelizować problemu, gdyż nie leczony łojotok może prowadzić do wielu zmian zapalnych skóry. Nadmierny łojotok w okresie dojrzewania nie może być usprawiedliwiony zmianami hormonalnymi, gdyż możemy zaniedbać problem i doprowadzić do poważnych powikłań. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów towarzyszących zmianom na skórze, należy zgłosić się po poradę do lekarza dermatologa.

Redakcja poleca

REKLAMA