Gwiezdne Wojny - księżniczka Leia - fryzura - skąd się wziął pomysł na jej fryzurę?

Carrie Fisher fot. fot. ONS/screen facebook
Każdy zna tę fryzurę, ale czy znacie historię, która się za nią kryje?
/ 05.01.2018 13:30
Carrie Fisher fot. fot. ONS/screen facebook

Fryzura księżniczki Lei nie została wymyślona dawno temu w odległej galaktyce, ani też w latach 70.  razem z Gwiezdnymi Wojnami. Specyficzne koczki nad uszami nosiły bowiem meksykańskie rewolucjonistki w latach 20. XX wieku! Oto historia ikonicznej fryzury ze Star Wars.

To nie lalki, to prawdziwe kobiety! Oto 8 kobiet o naprawdę „nietypowej” urodzie

Koczki stały się znakiem rozpoznawczym postaci granej przez Carrie Fisher. Po śmierci aktorki, Internet zaczął poszukiwać źródła tej charakterystycznej fryzury. Jej geneza stała się viralem w sieci!
Okazuje się, że George'a Lucasa zainspirowały rewolucjonistki z Meksyku, w wywiadzie dla magazynu TIME w 2002 roku reżyser zdradził, że bardzo ciężko pracował nad stworzeniem czegoś innego niż podpowiadała obecna moda. Inspiracja przyszła, jak to ujął Lucas, z „przełomu wieku z Meksyku”.


Meksykańskie rewolucjonistki z lat 20.

Szaleństwo zaczęło jednak dużo później - od zdjęcia, które umieścił na swoim Facebooku profesor Eric Tang. Profesor był na wystawie zatytułowanej „Gwiezdne Wojny i moc kostiumu”. Niezwykle poruszyło go zdjęcie meksykańskiej kobiety, która miała fryzurę w stylu Lei.


Clara De la Rocha - rewolucjonistka z Meksyku

Byłem bardzo podekscytowany kiedy zrozumiałem, że ta ikoniczna fryzura została skopiowana od meksykańskich rewolucjonistek.

– napisał w komentarzu, zamieszczając zdjęcie Clary De la Rocha na Facbooku.

A moc serwisów społecznościowych była z nim! Post Tanga zobaczyła Alexandra de la Rocha, krewna kobiety uwiecznionej na fotografii. Kobieta, którą zainspirowali się twórcy Gwiezdnych Wojen nazywała się Clara de la Rocha i uczestniczyła w Meksykańskiej Rewolucji w latach 1910-1920 przeciwko dyktaturze Porfirio Diaza. Clara De la Rocha zasłynęła w kluczowej bitwie w Sinaloi, która odbyła się 1911 w północnym Meksyku.

Ona po prostu przekroczyła rzekę na grzbiecie konia i sama wyłączyła całą elektrownię, żeby umożliwić rebeliantom atak pod osłoną nocy. Była lekko posiwiała, tak opowiadał mi tata. Oni wszyscy byli z gór, pracowali w kopalni i posiadali sporo ziem, przy okazji robili też dużo interesów.

- opowiedziała Alexandra de la Rocha o swojej krewnej.

Kendra Van Cleave z Frock Flick - strony zajmującej się holywoodzkimi historycznymi kostiumami, opowiedziała BBC, że niektóre młode Indianki Hopi z Ameryki Północnej zamieszkujące rejony obecnej Arizony i Nowego Meksyku nosiły fryzurę na „ściśnięty kwiat”, która łudząco przypomina koczki księżniczki Lei.

Indianki Hopi

To uczesanie było najbardziej popularne w trakcie ceremonii odbywającej się w trakcie zimowego przesilenia Soya`la – i to właśnie ta fryzura jest jest najbliższa fryzurze księżniczki Lei. Wiele artystek z bohemy inspirowało się etnicznymi fryzurami w celu podkreślenia swojej odmienności, to była też swego rodzaju deklaracja: Patrz na mnie! Jestem feministką!

- twierdzi Van Cleave.

To charakterystyczne uczesanie stało się modne dzięki popularyzacji fotografii w latach 20.

Polecamy!
W tym kraju płacenie mężczyznom więcej, niż kobietom za tę samą pracę jest nielegalne
Artystyczne mieszkanie w sercu Kolonii

Źródło: Vintag.es

Redakcja poleca

REKLAMA