Daltoniści widzą kolory po raz pierwszy w życiu. Te filmy wzruszają do łez...

Reakcje daltonistów, którzy po raz pierwszy mogą podziwiać świat w całej okazałości, są wyjątkowo wzruszające.
Urszula Wilczkowska / 08.05.2020 15:28

Ślepota barw, zwykle nazywana daltonizmem, to schorzenie wzroku, przez którą oko nie jest w stanie rozpoznawać barwy zielonej, a także żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Łatwo się domyślić, że życie z tym schorzeniem wcale nie jest proste. Nie tylko utrudnia znacznie zakupy, ubieranie się czy urządzanie domu, ale przede wszystkim prowadzenie auta czy nawet spacer po ulicy.

Nie mówimy nawet o tym, jak ciężko jest nie móc podziwiać przyrody w pełnej okazałości - szczególnie teraz, wiosną, gdy kwitną kwiaty, a świat odżywa po zimie. Jednak dzięki specjalnym okularom daltoniści mają szansę zobaczyć świat na nowo. Ich reakcje są naprawdę niesamowite!

Daltoniści widzą kolory po raz pierwszy

Jak działa ten niesamowity wynalazek? Soczewki okularów sprawiają, że oko inaczej reaguje na światło, co umożliwia zauważenie barw, których do tej pory nie było w stanie odbierać. Dzięki temu daltoniści mogą widzieć zielony, fioletowy oraz czerwony tak jak osoby bez wady wzroku.

Reakcje ludzi na pierwszy w życiu widok barw są różne. Od szoku, przez wzruszenie i płacz, po śmiech i niedowierzanie - zawsze są jednak pozytywne. Warto pamiętać, że wada wzroku nie dotykała tylko tego, jak postrzegali naturę czy przedmioty z otoczenia, ale bardzo często też i najbliższe osoby!

Daltonizm, czy też ślepota barw nie jest wcale takim rzadkim zjawiskiem. Dotyczy średnio 8% mężczyzn oraz tylko 0,5% kobiet na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ jest dziedziczony w sprzężeniu z chromosomem X.

To też może cię zainteresować:
Te zwierzęta to prawdziwe gwiazdy Instagrama. Ich zdjęcia na pewno poprawią ci humor!
Jak wyglądają największe metropolie bez mieszkańców i turystów? Ten widok jest niesamowity
Zwierzęta opanowały miasta opuszczone przez ludzi

KOMENTARZE (0)

Redakcja poleca

REKLAMA