Hillary Clinton - 19 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Hillary Clinton przed laty (z Billem) fot. Getty Images
Kiedy obudzicie się rano, będzie już prawdopodobnie wiadomo, czy została prezydentem Ameryki. My trzymamy kciuki. Tak, kobieca solidarność. Poza tym, całkiem sporo osiągnęła...
/ 09.11.2016 07:38
Hillary Clinton przed laty (z Billem) fot. Getty Images
 1. Urodziła się 26 października 1947 roku  w Chicago. Ma  dwóch młodszych braci. Jej matka Dorothy zajmowała się domem, ojciec, włókniarz, Hugh Rodham, surowy republikanin często dyscyplinował dzieci biciem. 
   
 2. Chciała zostać astronautką. W wieku 14 lat napisała list do NASA, odpisano, że nie przyjmują dziewcząt. Chciała być też… zawodowym graczem bejsbola.

  Polecamy: 10 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, które musisz znać
   
 3. Pracowała w fabryce konserw rybnych na Alasce. Było 1969 rok, a ona skorbała ryby. Fabryka zwolniła ją, bo skarżyła się na złe warunki pracy.
   
 4. Najpierw była republikanką. Zmieniła front w 1968 roku pod wpływem wojny w Wietnamie i ruchów demokratycznych Martina L. Kinga.
   
 5. Studiowała prawo na Uniwersytecie Yale. Jedna z 27 studentek wśród 235 studentów na roku. Studia skończyła z wyróżnieniem w 1973 roku.
   
 6. Znalazła się w składzie orzekającym postawienie w stan oskarżenia prezydenta Nixona.

  Polecamy: Rasista czy pierwsza kobieta - kto zostanie prezydentem Ameryki?
   
 7. Billa Clintona poznała na studiach. Podeszła do jego ławki, wyciągnęła rękę i powiedziała: „Skoro nie przestajesz na mnie patrzeć, a ja nie przestaję patrzeć na ciebie, możemy równie dobrze się sobie przedstawić“. 
   
 8. W 1975 roku próbowała dostać się do Marines (piechota morska). Odrzucono jej podanie, uznając, że jest za stara, ma słaby wzrok i jest… kobietą.
   
 9. Hillary i Bill Clinton pobrali się  w 1975 roku, w swoim… dużym pokoju. Po ślubie nie zmieniła nazwiska. Zrobiła to dopiero w latach 80.tych, by pozyskać wyborców w Arkansas.
   
 10. Ma jedną córkę. Chelsea Clinton urodziła się w 1980 roku w Arkansas. Od niedawna Hillary jest też babcią Charlotty i Aidana.
   
 11. Kiedyś zarabiała trzy razy więcej od męża.  Bill, jako gubernator - 35 tysięcy dolarów rocznie, ona w swojej firmie prawniczej - 100 tysięcy.
   
 12. W 1988 i 1991 znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych prawników „National Law Journal“. 
   
 13. Zdobyła nagrodę Grammy za audiobook „It takes village“.
   
 14. Romans prezydenta Clintona początkowo nazwała „konspiracją prawego skrzydła“. Wielu uważa, że od lat ukrywała jego kochanki, a ich małżeństwo to układ polityczny. 
   
 15. Jest jedyną Pierwszą Damą, która, w 2000 roku, została też senatorem USA.
   
 16. W 2008 roku przegrała z Obamą w kampanii prezydenckiej. Została za to sekretarzem stanu w jego gabinecie. Najczęściej podróżującym. Odwiedziła 112 krajów w ciągu 4 lat. 
   
 17. Była głównym doradcą prezydenta Obamy podczas misji mającej na celu zabicie Bin Ladena.
   
 18. Jej największa wpadka - jako senator używała domowego serwera do przesyłania rządowych wiadomości, w tym tajnych. FBI nie postawiło jej zarzutów, ale „afera emaliowa“  odbiła się czkawką podczas jej kampanii prezydenckiej.
   
 19. Jej największy sukces? Miała olbrzymie szanse zostać prezydentem USA...

  Przeczytaj też: O co chodzi w "aferze cipkowej", którą wywołał Trump
Tagi: wybory, usa

Redakcja poleca

REKLAMA