koronawirusem nie zarażamy się w szkole czy pracy fot. Adobe Stock

Zaskakujące wyniki badań niemieckich ekspertów: koronawirusem zarażamy się głównie w domu

Według badań ekspertów z Instytutu Roberta Kocha większość zakażeń nie ma źródła w pracy czy w szkole, a w najbliższym otoczeniu.
Urszula Wilczkowska / 24.08.2020 10:38
koronawirusem nie zarażamy się w szkole czy pracy fot. Adobe Stock

Epidemia koronawirusa trwa w najlepsze, ale ciągle nie wiemy jeszcze dostatecznie dużo o tajemniczym patogenie. Zaskakującego odkrycia dokonali ostatnio eksperci z niemieckiego Instytutu Roberta Kocha, organizacji zdrowia publicznego. Z ich ustaleń wynika, że koronawirusem najczęściej zarażamy się wśród najbliższych.

Swoje badania naukowcy oparli na grupie ponad 55 tysięcy osób zarażonych koronawirusem - to aż 27% wszystkich przypadków zachorowań w Niemczech.

Najbardziej niebepieczne źródła zakażeń: własne mieszkania i domy opieki

Okazuje się, że biura i szkoły mają najmniejszy udział w ilości zakażeń przebadanych przez instytut. W przypadku Niemiec najwięcej zachorowań odnotowano w rodzinach oraz domach opieki. W przypadku ognisk rodzinnych zakażona osoba przekazuje koronawirusa 2-3 kolejnym osobom. W domach opieki ta liczba to już nawet 19 kolejnych osób. Sytuacja najgorzej prezentuje się jednak w schroniskach dla uchodźców. Tam każdy zarażony przekazuje patogen 21 osobom.

Zakażeń, które swoje źródła mają w szkołach, odnotowano zaledwie 150 - ta sytuacja może jednak ulec zmianie, ponieważ przez znaczną część pandemii placówki w Niemczech, podobnie jak w Polsce, były zamknięte. Incydentalne zarażenia pojawiały się także w restauracjach i hotelach (pomimo sezonu urlopowego) oraz biurach, do których wielu Niemców wróciło do pracy.

W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej - u nas największymi, a przynajmniej najgłośniejszymi ogniskami koronawirusa są te, które wybuchają w zakładach pracy, a także na weselach. Niestety dystans na imprezach rodzinnych nadal jest u nas złudzeniem - szczególnie po alkoholu.

W Polsce do dzisiaj odnotowano ponad 62 tysiące przypadków koronawirusa. Blisko 2000 osób zmarło, a 42,5 tysiąca chorych wyzdrowiało. W ostatnich dniach sytuacja robi się jednak coraz bardziej poważna. Codziennie odnotowuje się bardzo dużą liczbę nowych zakażeń.

Źródło: wp.pl

To też może cię zainteresować:
Rozpoczęcie roku szkolnego będzie przesunięte? Nowe przypadki zakażeń wśród pracowników szkół
Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Znamy warunki otrzymania pieniędzy
Nawet 600 osób na kwarantannie po weekendowych weselach. Nowe ogniska koronawirusa