Według sondażu przeprowadzonego kilka lat temu przez CareerBuilder.com aż 43% respondentów, którymi byli amerykańscy pracownicy biur, w ciągu badanego roku przybrało na wadze. Najczęściej wśród osób, które przytyły, były kobiety (50% w stosunku do 39% mężczyzn). Wydaje się, że tycie nie jest zależne od narodowości (wyniki takiego badania przeprowadzonego w Polsce mogłyby być podobne), lecz od zawodu, który decydujemy się wykonywać.
Siedzę i się stresuję
Praca siedząca, mała ilość ruchu, a do tego dużo stresu to mieszkanka wybuchowa: nie dość, że niszczy nasze zdrowie, to jeszcze sprawia, że szybko zyskujemy na wadze. To, czy przytyjemy, zależy oczywiście od wielu czynników, praca jest jednak jednym z tych bardziej znaczących. Spędzajmy w niej wszak wiele godzin dziennie, często więcej niż osiem w ciągu doby. To, co robimy w tym czasie, nie może więc być bez znaczenia dla naszego wyglądu i samopoczucia.
Najgorsze pod tym względem są zawody, w których spędza się dużo czasu za biurkiem – szczególnie, jeśli nie ma się możliwości robienia częstych przerw, wstawania i rozprostowywania nóg. Taki tryb życia nie tylko powoduje, że z roku na rok możemy ważyć coraz więcej, ale też może przyczyniać się do wielu poważnych chorób i schorzeń, w tym związanych z układem krążenia i kręgosłupem.
O których zawodach mowa? Zapraszamy do naszej galerii.
Zobacz inne ciekawostki na Polki.pl
Naukowcy wciąż zdobywają nową wiedzę, pogłębiają ją, badają, uczą się i spędzają dużo czasu w jednym miejscu, a jednocześnie często zapominają przy tym, by jeść zdrowo – jednym z zawodów, w których łatwo przytyć, jest praca naukowca. Co ciekawe, z tego względu przykładowo pracowników NASA zachęca się, by ćwiczyli w godzinach pracy.
Policjantów często, na przykład w komediach, portretuje się z pączkami w rękach. Abstrahując od tego, że jest to dla nich dość krzywdzące, raczej nie ma się co dziwić: praca policjanta jest bardzo stresująca, a zajadanie stresu to jedna z form walki z nim.
Informatyk to kolejny zawód na naszej liście. Wiadomo: długie godziny spędzane przed komputerem, jedzenie przed monitorem, brak ruchu... Informatycy często też pracują do późna w nocy, co sprawia, że ich posiłki nie są regularne. A to prosta droga do nadwagi.
Kolejnym zawodem, wykonując który szybko można przytyć, jest pracownik administracyjny. Nie dość, że tacy pracownicy muszą odpowiadać na potrzeby innych, co często generuje stres, to jeszcze zazwyczaj jedzą przy biurkach, przed komputerem. A to nie sprzyja smukłej sylwetce...
Artyści, projektanci i architekci także spędzają dużo czasu za biurkiem, a jednocześnie w ich pracy często brakuje stabilizacji: rozpoczynają ją i kończą o różnych porach, co nie sprzyja regularnym posiłkom. A nieregularne posiłki to prosta droga do tycia...
Nauczyciele także dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej: prowadzą lekcje (nie każdy lubi w tym czasie przechadzać się po sali), sprawdzają klasówki, sprawdzają obecność, wykonują pracę administracyjną... Brak ruchu i stres to dwa czynniki, które w ich przypadku przyczyniają się do tycia.
Kolejni na naszej liście są adwokaci, którzy tyją ze względu na nadmiar stresu w pracy oraz presję, której często są poddawani. Przedstawiciele tego zawodu, przez nadmiar obowiązków, często też nie liczą kalorii i nie zastanawiają się nad tym, czy to, co jedzą, jest wartościowe.
Na końcu warto jeszcze wspomnieć o pracownikach socjalnych, którzy również najczęściej wykonują pracę siedzącą i nie mają czasu na ruch. Jedzenie zaś zwykle spożywają przy biurkach...