Tajemnice najpopularniejszego napoju świata. Coca-Cola na początku była lekarstwem?

Zaczęło się od... wspomagania trawienia i liści koki.
/ 30.03.2021 12:48

Kiedy pomyślimy o najpopularniejszym napoju na całym świecie, jedną z pierwszych myśli jest oczywiście Coca-Cola. Słodki, gazowany napój sprzedaje się co roku w miliardach butelek. I chociaż producenci co i rusz zaskakują nas nowymi wariantami smakowymi coli, wszystko zaczęło się od klasyki. 

Jak powstała Coca-Cola?

W 1886 roku farmaceuta J.S. Pemberton opracował napar na bazie liści koki i orzechów koli. Pierwotnie mieszanka była koloru zielonego i miała być lekarstwem wspomagającym proces trawienia. Nazwę Coca-Cola i kultowe logo stworzył F.M. Robinson, wspólnik i księgowy Pembertona.

Wkrótce napój poznał cały świat i stał się ikoną popkultury. Co ciekawe, to właśnie koncern Coca-Coli odpowiada za współczesny wizerunek... Świętego Mikołaja! To w ich reklamach pojawił się po raz pierwszy jako dziadek z długą, białą brodą, ubrany w czerwony kostium.

Dziś wiele mówi się o szkodliwości Coca-Coli dla zdrowia, szczególnie wysokiej zawartości cukru. Mimo to cola jest wciąż najpopularniejszym napojem gazowanym, którego smak odwzorować próbują dziesiątki innych marek.

Może cię też zainteresować:
Grypa żołądkowa – czy pomaga na nią Coca-Cola? Opinia dietetyka
Najlepiej sprzedające się produkty wszech czasów: Coca-Cola, iPhone
Mycie włosów Coca-colą . Kolejny szalony trend z Instagrama! 

KOMENTARZE (0)