Popularny antydepresant leczy koronawirusa? Naukowcy wpadli na ciekawy trop

Antydepresanty fot. Adobe Stock
Okazuje się, że fluwoksamina ma pozytywny wpływ na zakażonych koronawirusem.
/ 17.11.2020 10:31
Antydepresanty fot. Adobe Stock

Naukowcy z całego świata szukają skutecznych sposobów walki z koronawirusem, które pomogłyby chorym na Covid-19 wrócić do pełni sił szybciej. Testowane są nowe terapie i leki, ale też sprawdzany jest wpływ na patogen znanych nam środków. Naukowcy z USA odkryli właśnie, że popularny środek może pomóc w walce z koronawirusem. 

Fluwoksamina może leczyć koronawirusa?

Naukowcy Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis poinformowali, że jeden z leków stosowanych przy leczeniu depresji ma pozytywny wpływ na osoby chore na Covid-19. Jak informuje PAP, eksperci przebadali klinicznie 152 zakażonych koronawirusem. Niektórym z nich podano antydepresant - fluwoksaminę, czyli lek z grupy SSRI. Pozostali dostali tabletki placebo. 

Po 15 dniach od początku eksperymentu żaden z zakażonych koronawirusem, którym podano fluwoksaminę nie poczuł się gorzej, a wręcz zaczął wykazywać poprawę. Gorszy stan zauważono u osób otrzymujących placebo. 

Naukowcy cieszą się z wyników swoich badań, bo może to być przełom w walce z Covid-19. Jednak by móc ocenić skuteczność fluwoksaminy należy jeszcze trochę poczekać i poddać lek większej ilości testów. 

Nadal nie mamy jasności co do sposobu działania fluwoksaminy przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, ale trwają badania mające na celu znalezienie odpowiedzi - powiedział dr Alban Gaultier z University of Virginia School of Medicine

To też może cię zainteresować:
Szef MEN: musimy przygotować się na kolejne miesiące nauki zdalnej
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów na koronawirusa w Polsce jest pozytywna. To najgorszy wynik od początku pandemii w Europie

Redakcja poleca

REKLAMA