Pogoda w Polsce – burze i podtopienia fot. Fotolia

Pogoda w Polsce – burze i podtopienia

Jakiej pogody możemy spodziewać się w czwartek?
Marta Słupska / 29.06.2017 11:45
Pogoda w Polsce – burze i podtopienia fot. Fotolia

Prawdziwe dantejskie sceny rozgrywały się w Polsce w ostatnich godzinach. W nocy ze środy na czwartek w prawie całym kraju przeszły burze z ulewnymi deszczami, przez co w wielu miejscowościach doszło do podtopień, a na Ziemi Łódzkiej tysiące gospodarstw pozostało bez prądu. Synoptycy ostrzegają, że w czwartek 29 czerwca sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna.

Burze i trąby powietrzne

W samym województwie mazowieckim minionej nocy miało miejsce aż 350 interwencji strażaków. Potężna ulewa nie oszczędziła też innych rejonów, m.in. Zielonej Góry, gdzie strażacy byli wzywani ponad sto razy, czy Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie ich pomoc była nieoceniona przede wszystkim w zakresie wypompowywania wody z zalanych ulic oraz piwnic.

Niestety, z powodu nawałnicy w niektórych miejscowościach zerwały się dachy domów, połamały się drzewa, a niektórzy zostali bez prądu. Na szczęście nie odnotowano ofiar śmiertelnych, nikt nie został też ranny.

Co ciekawe, na Białołęce (dzielnica Warszawy) zaobserwowano dziwne zjawisko przypominające trąbę powietrzną. Synoptycy mówią, że mogła to być faktycznie trąba powietrzna bądź tzw. „scud cloud”, czyli poszarpane chmury przesłaniające chmury opadowe.

Co nas czeka w czwartek?

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że pogoda w czwartek może być jeszcze bardziej gwałtowna. Największego jej załamania mamy spodziewać się na południu Polski, w całym kraju doświadczymy natomiast upałów, a miejscami również burz – także z gradem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ponadto ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich województw. Oznacza to, że zjawiska pogodowe, które mają wkrótce nastąpić, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Eksperci radzą m.in. używać kremów z filtrem, pić dużo wody i zakrywać głowę, gdy wychodzimy na dwór.

Dla pięciu województw – opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego –wydano natomiast ostrzeżenia 2. stopnia. Mieszkańcy tych obszarów mogą spodziewać się burz "powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Zobacz też inne newsy na Polki.pl