Ojciec Rydzyk krytykuje obostrzenia wprowadzone w kościołach. „Daliśmy się wpuścić w kanał zła”

Ojciec Rydzyk krytykuje podejście do pandemii fot. Adobe Stock
Ojciec Tadeusz Rydzyk apeluje w Radiu Maryja, by wierni jak najszybciej wracali do kościołów. Duchowny krytykuje obostrzenia wprowadzone na czas epidemii. Jego zdaniem niepotrzebnie odsuwają Polaków od wiary.
/ 11.05.2020 13:23
Ojciec Rydzyk krytykuje podejście do pandemii fot. Adobe Stock

Niemal od samego początku epidemii koronawirusa w Polsce w kościołach panują specjalne zasady bezpieczeństwa. W każdej świątyni może przebywać ograniczona liczba wiernych, odwołano wiele uroczystości, w tym tradycyjne obchodzenie Wielkanocy, a duchowni zalecają uczestnictwo we mszy świętej w domach. Można obejrzeć transmisję online lub w telewizji. 

Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia w kościołach

Zdaniem ojca Tadeusza Rydzyka z Radia Maryja to jednak nie wystarczy. Duchowny uważa, że wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń w kościołach to tylko próba odciągnięcia Polaków od wiary. Swoją opinią na ten temat podzielił się na antenie radia. 

To jest wyziębianie religijności. Zrobili wprost panikę, ludzie się przestraszyli. Mówili: nie wchodźcie do kościoła, tylko pięć osób. Rozumiem, że trzeba zachować pewne przepisy higieniczne i zdrowie jest ważne, ale dla nas chrześcijan, katolików jest ważniejsze zdrowie ducha. My mamy życie wieczne. Widzę różne niebezpieczeństwa. Na szczęście w Polsce większość duchownych zachowała się z rozumem, ze zmysłem wiary - mówił o. Rydzyk

Dyrektor Radia Maryja pokreślił również, że uczestnictwo w mszy świętej za pośrednictwem telewizji czy radia nie zastąpi obecności na mszy w kościele i jest przez niego uważane za nieważne. 

Trzeba wracać do kościoła, bo to jest wyziębianie religijności. Msza święta w telewizji czy radiu to ma budzić w nas jeszcze większą tęsknotę za rzeczywistym spotkaniem z Panem Jezusem w eucharystii. Komunia duchowa nie jest taka sama jak przyjęcie sakramentu. To ma przygotować nas do przyjęcia Pana Jezusa żywego i obecnego pod postacią chleba i wina - wyjaśnił

Ojciec Rydzyk wielokrotnie powtórzył w audycji, że obecna kontrola nad obywatelami, wynikająca z panującej epidemii ma być tylko sposobem na to, by odciągnąć Chrześcijan od wiary i sakramentów. Ma jednak nadzieję, że Polacy przejrzą na oczy i szybko wrócą do świątyń.

Obyśmy się w Polsce nie dali. Dla mnie było to nie do przyjęcia, dla mojej wiary, że kościoły zamykali, a sklepów nie zamykali. Musimy sobie przemyśleć i zobaczyć, gdzie daliśmy się - za przeproszeniem - puścić w taki kanał zła - dodał

Ile osób może przebywać w kościele?

Przypomnijmy, że zgodnie z panującymi przepisami, w każdej świątyni może przebywać ograniczona liczba wiernych. Wynosi ona jedną osobę na 15 metrów kwadratowych kościoła. Oprócz tego, podczas uczestnictwa we mszy świętej konieczne jest zakrywanie nosa i ust przy pomocy maseczki, chustki lub szalika. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:
Będziemy mierzyć się z 2 epidemiami naraz? Szumowski obawia się nadchodzącej jesieni
Polacy nie chcą szczepionki na koronawirusa. Przyjmie ją zaledwie ułamek mieszkańców
WHO uspokaja: dodatnie testy na koronawirusa u ozdrowieńców to nie ponowna infekcja
Minister zdrowia podaje konkretną datę otwarcia punktów fryzjerskich i restauracji

Redakcja poleca

REKLAMA